Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nástup na PPM a MD

19.12.2017

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu.

Dne 1.8. jsem nastoupila do zaměstnání (předtím OSVČ), nyní jsem těhotná a předpokládaný termín porodu je 7. 6. 2018.

a) Podle mého propočtu, abych mohla čerpat PPM, bych musela nastoupit později než v rozmezí 6.-8. týden před porodem. Má lékařka mi sdělila, že nastoupit v tomto období musím, nicméně dle informací na internetu mohu nastoupit i později, jen se mi tím krátí délka PPM. Co je prosím správně?

b) Můj příjem není tak vysoký jako příjem partnera, rozmýšlíme proto, že by na mateřskou nastoupil od 7. týdne po porodu on. Péči o dítě bych však nadále vykonávala já, nicméně partner by pokračoval u zaměstnavatele na jinou činnost. Je toto řešení možné? Pokud ano, je nutné, aby byl OSVČ (pokud bude PPM čerpat jako zaměstnanec) nebo může mít jinou pracovní smlouvu na druhově jinou činnost? Co bude v tu dobu se mnou :) - je nutné obnovit OSVČ a odvádět sociální a zdravotní nebo jsou jiné možnosti?

Děkuji.

Dobrý den.
Standardní délka mateřské dovolené, pokud porodíte jedno dítě, je 28 týdnů. Minimální délka mateřské dovolené v souvislosti s porodem je 14 týdnů a mateřská dovolená nesmí skončit nebo být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
Pokud byste vyčerpala před porodem méně než 6 týdnů z mateřské dovolené z důvodu předčasného porodu, bude náležet mateřská dovolené v celé výši, tj. 28 či 37 týdnů zahrnující dobu před i dobu po porodu. Pokud byste před porodem vyčerpala méně než 6 týdnů z mateřské dovolené z jiného důvodu, náleží zaměstnankyni mateřská dovolená ode dne porodu jen 22 týdnů.Tedy ano, můžete nastoupit na MD i později.
Jenomže problém u Vás bude v tom,že podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,takže ať nastoupíte později či nikoli, splnění podmínek pro nárok na PPM se bude posuzovat nejpozději k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Pokud by na PPM nastoupil otec dítěte, může u svého dosavadního zaměstnavatele zůstat pracovat i po dobu pobírání PPM v tom případě,že v tom dalším (souběžném)pracovně právním vztahu bude vykonávat jednoduše řečeno jiný druh práce než v tom prvním pracovněprávním vztahu.
Tedy např. pracuje li otec dítěte třeba jako programátor a z této pojištěné činnosti bude čerpat PPM,pak může pro téhož zaměstnavatele pracovat třeba jako administrátor zakázek atp. Nebo je li kuchař může při PPM zůstat u téhož zaměstnavatele např. jako řidič či skladník.
Ke zdravotnímu pojištění stát je plátcem zdravotního pojištění např. za ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění. Tedy vy budete ze svého zaměstnání na MD a otec bude pobírat PPM. Stát bude plátcem pojištění za Vás,protože budete na MD za otce dítěte platí pojistné jak stát z titulu pobírání PPM tak zaměstnavatel z titulu toho pracovně právního vztahu, ve kterém otec při pobírání PPM bude pracovat.
Domnívám se,že však není možné, aby oba rodiče při péči o jedno dítě současně splňovali podmínku celodenní osobní a řádné péče , jak je uložena zákonem č. 592/1992 Sb. v souvislosti s dodržením minimálního vyměřovacího základu. Tedy pokud by manžel při pobírání PPM nepracoval v souběžném pracovněprávním vztahu,a Vy byste pokračovala ve své SVČ pak byste Vy při odvádění zdravotního a sociálního pojištění ze svojí SVČ musela dodržet minimální základ a dle něj pojistné i odvést.
Právní předpisy :
Zák. 117/1995 sb. O státní sociální podpoře
Zák. 262/2006 sb. Zákoník práce
Zák. 187/2006 sb. O nemocenském pojištění
Zák. 592/1992 sb. O pojistném na veřejné zdravotní pojištění
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.