Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Uzavření dalšího pracovního poměru v době RD

16.12.2017

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou jsem vyčerpala v nejkratší variantě 2 let,jsem s dítětem doma jako osoba pečující o dítě do věku 7 let. Zároveň mám stále trvající pracovní poměr na dobu neurčitou. Chtěla bych začít znovu pracovat, našla jsem si ale zajímavější místo, nabídli mi bohužel jen pracovní poměr na dobu určitou 1 rok se zkušební dobou 3 měsíců.Pracovní poměr na dobu neurčitou, tak budu ukončovat a uzavírat smlouvu s novým zaměstnavatelem. Pokud bych se v budoucnu rozhodla mít druhé dítě, jaké komplikace pro mě ten pracovní poměr na dobu určitou může mít? V prvním těhotenství jsem podmínku na pobírání PPM splnila, v době nástupu do nové práce to bude 34 měsíců od nástupu na MD s prvním dítětem.

Dobrý den,
pokud stále čerpáte u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou /lze až 3let věku dítěte/, doporučuji tento pracovní poměr neukončovat. Tento pracovní poměr může ukončit až ve věku 3let dítěte, kdy se máte vracet zpět do původního zaměstnání.
V tuto chvíli můžete uzavřít další pracovní poměr. Během RD si rodič může neomezeně přivydělat, tzn., můžete uzavřít další pracovní poměr, popř. DPP, DPČ. Během rodičovské dovolené můžete vykonávat výdělečnou činnost pro stávajícího i jiného zaměstnavatele. Ovšem, je nutno respektovat zákoník práce, který v § 304 uvádí, že zaměstnanci (i na rodičovské dovolené) mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Jestliže by Vám z jakéhokoliv důvodu nový pracovní poměr skončil /např. ve zkušební době/, běží Vám ten původní a při otěhotnění byste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud byste tento pracovní poměr ukončila a skončil by i Váš nový pracovní poměr, mohlo by stát, že Vám nárok na PPM nevznikne.

Jestliže pracovní poměr na dobu neurčitou ukončíte, uzavřete PP na dobu neurčitou, překonáte 3měsíční výpovědní lhůtu, tak pracovní poměr Vám skončí uplynutím lhůty. Může se ovšem stát, že Vám zaměstnavatel bude smlouvu obnovovat a pracovní poměr poběží dál. Pokud otěhotníte, záleží na tom, jak dlouho ještě bude trvat Váš PP, resp. jak dlouho trval. Dokud neodpracujete u nového zaměstnavatele 180dní bude ochranná lhůta pro výplatu PPM ze skončeného zaměstnání jen tolik dní, kolik dní jste odpracovala. Může se tak stát, že ochranná lhůta uplyne dřív, než vy budete 6-8 týdnů před porodem.
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Je to poměrně složité spekulovat o tom, kdy nárok na PPM vznikne a kdy ne, když ještě nejste těhotná. Pokud otěhotníte, doporučuji Vám obrátit se znovu na naší poradnu a napsat jak to je v tu chvíli s pracovním poměrem, kdy je plánován porod a pak jsem schopny Vám říci více.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.