Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

13.12.2017

Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské dovolené a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z důvodu rušení firmy, respektive IČO firmy dále zůstává, ale zaměstnanci byli propuštěni. Rodičovský příspěvek mám nastavený na 2 roky, ale dobu dovolené jsem si původně se zaměstnavatelem domlouvala na roky 3. Pochopila jsem správně, že na pracovní úřad se musím registrovat ihned po skončení pobírání rodičovského příspěvku, tedy po dvou letech?
Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění, nerada bych, aby mi někde vznikl dluh.
Můj poslední dotaz se týká případného dalšího mateřství, pokud bych otěhotněla do doby ukončení pobírání rodičovského příspěvku, mám nějaký nárok ještě na mateřskou dovolenou nebo bych nastupovala rovnou na rodičovskou?
Předem Vám moc děkuji za odpověď

Dobrý den.
Evidovat se u úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání, je Vaším právem, nikoli povinností. Cílem evidence u úřadu práce je zprostředkování zaměstnání. Pokud zaměstnání nehledáte, není na místě se u úřadu práce evidovat.
Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za uchazeče o zaměstnání, příjemce rodičovského příspěvku, osoby na rodičovské dovolené (do skončení pracovního poměru) a za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku s tím, že za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, přičemž dítě nesmí navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení v rozsahu přesahujícím 4 hodiny. (§7 odst. 1 písm. k) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění).
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb.,,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění; pojistné se neplatí. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství ze skončeného zaměstnání byste měla tedy pouze v případě, že by pracovní poměr skončil v době těhotenství a nástup na peněžitou pomoc v mateřství by spadal do období 180 kalendářních dnů ode dne skončení pracovního poměru. Pokud uvedené podmínky nesplníte, bude Vám v případě narození dalšího dítěte náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.