Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem

18.12.2017

Dobrý den,
můj manžel má dceru 12 let z rozvedeného manželství. Řádně platí alimenty a dle rozsudku má nárok dceru vídat každých 14 dní o víkendech včetně prázdnin. Před dvěma měsíci se nám narodil společný syn a já jsem na mateřské dovolené. Bohužel, původně jako OSVČ, beru malou mateřskou. Proto jsme se rozhodli, že budu doma na mateřské jen tři měsíce a poté bude od nového roku doma muž, pokračující 3měsíční mateřskou a 3 měsíční rodičovskou. Je zaměstnanec, tudíž je z rozumového i praktického důvodu rozumnější to takto udělat. Po půl roce si role znovu prohodíme, do práce budeme chodit oba a i oba se dělit o péči o syna. Kdybych byla doma jen já, bohužel výplata muže by nepokryla základní výdaje nás všech, protože vše co jsme si tzv. přitáhli do manželství za svobodna..( hypotéky, pojištění apod.) by se tak nedaly zvládnout.
Tím, že si manžel svou dceru bere každých 14 dní a situace se na půl roku hlavně pro něj a dceru z předchozího manželství změní, pro velikou dálku, zvýšení nákladů a snížení příjmů...(bydlíme od jeho dcery 170km), informovali jsme jeho bývalou ženu s předstihem o finanční změně a nákladech, že maximálně půl roku by si bral dceru nepravidelně pro snížení příjmů. Jako OSVČ musím pracovat a zároveň ještě kojit, čímž se situace komplikuje pro styk s dítětem z prvního manželství. Po půl roce by vše bylo zase ve stejných kolejích.
Toto je ale problém pro jeho bývalou ženu. Trvá na tom, že v rozsudku je styk každých 14 dní a na tom si trvá, a že si to má udělat jak chce. Protože pokud si dceru nebude brát jak má, tak si jí nemá brát vůbec apod. Náš život jí údajně nezajímá, citově vydírá atd. Žádost o snížení alimentů podávat nechceme, to je nesmysl a zbytečnost.
Má ona právo, trvat na pravidelnosti, případně na zvýšení alimentů? Nebo co bychom mohli udělat, aby to nebylo protiprávní. Domluva s ní není možná, je jízlivá a sarkastická. Děkuji moc

Dobrý den,
děkuji, že jste se s touto nelehkou životní situací obrátila na poradnu Aperia, je dobré, že se věc snažíte řešit a že není Vaším hlavním motivem snaha snížit výživné pro nezletilé dítě. Je pochopitelné, že navštěvování dítěte na takovou vzdálenost znamená zvýšenu finanční zátěž a narození dalšího potomka samozřejmě také. Na prvním místě pro rodiče musí být vždy zájem dítěte, je proto zásadní, aby otec dítěte ještě znovu zkusil promluvit s matkou, aby se i ona pokusila hledět na celou situaci optikou dítěte a uvědomila si, že i na ní je, aby dcera nepřišla o styk se svým otcem. Půl roku je poměrně dlouhá doba, zvlášť jestli se tatínek s dcerou vídají pravidelně. Pokud nedojde k rozumnému rodičovskému kompromisu a řešení nastalé situace, tak (ať z podnětu jednoho nebo druhého rodiče) k soudnímu řízení dojde a budou se muset záležitosti vyřešit silovým rozhodnutím soudu. K tomu je třeba vědět, že obecné pravidlo říká, že ke zvyšování výživného by mělo docházet zhruba každé 3 roky, protože to odpovídá narůstajícím nárokům na výchovu a výživu dítěte. Zároveň ale samozřejmě když vznikne povinnému rodiči nová vyživovací povinnost (například k dalšímu dítěti a jeho matce), pak může být výživné i sníženo. Nikde není stanoveno, že by styk dítěte s rodičem, kterému nebylo svěřeno do péče, musel probíhat výhradně tak, že si pro něj rodič jezdí a do místa bydliště jej zase na své náklady vrací, obzvlášť, pokud se s dítětem matka odstěhuje na velkou vzdálenost. Právo rodiče na styk s dítětem není jeho povinností, nelze si návštěvy vymoci, ale to není podstatné, podstatné je hledisko dítěte, tedy fakt, že by dcera tatínka málo viděla. Když povinný rodič své právo na styk nevykonává, mohlo by to být v nějakém budoucím řízení řešeno, a styk by mohl být upraven, nicméně se nedomnívám, že by takovýto odůvodněný "výpadek" měl něco ovlivnit. Ve stejném řízení by se ale mohlo dostat na pořad jednání také to, že by se rodiče měli podílet na nákladech a případně i na zajišťování styku rodiče s dítětem a mohlo by dojít k rozhodnutí, že by se například střídali, jednou by pro dceru jel tatínek a domu by jí vrátil a jednou by ji přivezla maminka a přijela si pro ni. Je tedy na místě toto všechno probrat s matkou, upozornit ji na všechny možné varianty vývoje situace a přesvědčit ji, že naprosto nejde o vztahy mezi ní a otcem dítěte, ale jen a jen o zájem jejich společné dcery.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.