Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Postup úřadu práce

11.12.2017

Dobrý den chtěla sem poprosit o radu. Jsem v 28 týdnu těhotenství. Pracovní poměr mi skončil k 13,03.2017. Poté jsem se k 01.05.2017 zaevidovala na úřad práce. Předešlé zaměstnanání jsem ukončila z důvodu péče o syna který měl v té době 6 let a nastupoval do 1 třídy základní školy a mé zaměstnání bylo ve velké Británii a můj plán byl pouze si přivydělat na dluhy a nezanedbat péči o syna. Za další dva měsíce jsem zjistila, že jsem těhotná a moje těhotenství z důvodu předchozích komplikací je rizikové a tudíž jsem si nemohla opět najít novou práci. Zažádala jsem si o hmotnou nouzi a ta mi byla schválena nicméně po mě požadovali zamítnutí podpory v nezaměstnanosti. Z toho důvodu i když jsem prvotně zažádala o podporu a chtěla doložit papíry z Velké Británie (vyřízení mi trvalo 9 měsíců) a tudíž i vazby na Českou republiku, které samozřejmě byly měla jsem zde syna dojížděla jsem domů každých 5 týdnů a zůstavala na 5 týdnů i povaha zaměstnání zcela odporuje tomu, že bych měla pobyt ve Velké Británii dělala jsem pečovatelku v domácnostech a bydlela teda u klientů. Ale z důvodu nutnosti pobírat nějaké peníze jsem si musela podporu nechat zamítnout a změnit že vazby dokládat nebudu. Myslela jsem si, že budu mít nárok na mateřskou protože doba práce v anglii byla více než 12 měsíců. Nicméně jsem zjistila, že na mateřskou nárok nemám a mám nárok pouze na rodičovský příspěvek. Kontaktovala jsem proto úřád práce zda bych si mohla zkusit znovu zažádat o podporu v nezaměstnanosti a doložit potřebné doklady a nyní také už i formulář U1 ze zahraničí bylo mi řečeno, že v této věci již bylo rozhodnuto a podpora se zamítla musely by nastat nové zkutečnosti....Ale ty nastaly podařilo se mi dohledat letenky vyžádat si potvrzení z mateřské školky, že jsem za synem pravidelně dojíždela a došel mi formulář z Anglie s potvrzením doby zaměstnaní. Prý to by si mohl rozmyslet každý a žádat znova, že už to nejde. Takže poctivě pracující člověk, který má odprácováno v Anglii je v situaci, že v Anglii už si samozřejmě zažádat nemůže o nic nemá nárok na mateřskou ani tady ani tam a je odkázán pouze na rodičovský příspěvek. Vím, že doba kdy jsem mohla podat odpor už uplynula, ale přece když mám až nyní v ruce potřebné dokumenty podařilo se mi dohledat dokumenty ohledně vazby na ČR a stále splńuju podmínku odpracovaných 12 měsíců za poslední 2 roky musí existovat jiné východisko než máte smůlu...Omlouvám se za román ale moc mě zajímá Váš názor díky

Dobrý den,
promiňte mi, teď to hodně zjednoduším; evidence na úřadu práce nemá na vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM nebo lidově „mateřská“) vliv. Musíte splňovat podmínky zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Peněžitá pomoc v mateřství
Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou:
• V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta
• a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.
• U OSVČ je další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.
U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).
U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba 22 týdnů (31 týdnů při převzetí dvou a více dětí zároveň).
Peněžitou pomoc v mateřství je možno pobírat nejdéle do 1 roku věku dítěte, jde-li o dávku náležející z titulu porodu dítěte. Jde-li o dávku náležející z titulu převzetí dítěte do náhradní péče - do 7 let věku a 31 týdnů.
Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. U muže se přitom od 1. 1. 2012 zavedla další podmínka, a to že bude pečovat o dítě nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí ode dne, který si pojištěnka určila jako nástup na peněžitou pomoc v mateřství, případně ode dne převzetí dítěte do péče.
Pokud se týká vedení v evidenci úřadu práce, nevím, na základě čeho, bylo rozhodnuto (myslím zákonné důvody) o tom, že jste byla vyřazena z evidence. Obecně však platí, že uchazeč o zaměstnání může být znovu zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání nejdříve po uplynutí doby 6 měsíců ode dne tohoto vyřazení, a to na základě nové písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání.
Máte-li pocit, že úřad při svém rozhodování pochybil, je možné se obrátit s podnětem k prošetření na Kancelář veřejného ochránce práv - ombudsman
Údolní 658/39, 602 00 Brno-město
Přeji hezký den.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.