Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem, souhlas otce s přestěhováním do zahraničí

13.12.2017

Dobrý den, po 7 letech se s manželem rozvádíme. Máme jednoho syna 4 roky. Rozvod je již nevratný. Já bych ráda syna do péče a otec taky. Oba máme nové partnery, můj partner žije v Londýně. Manžel není přístupný jakékoliv komunikaci a dohodě ohledně života v Londýně a drží mě neustále v šachu. Já samozřejmě nechci syna odvézt, aby se s ním manžel nemohl vídat a tak jsem mu navrhla 3 týdny v Londýně 1 týden v Praze. S tím nesouhlasí. Mohu se prosím zeptat jaké jsou další možnosti? Já nemohu každých 14 dní cestovat se synem do Prahy, jak by manžel chtěl, to nejsem schopna zaplatit a on se na letenkach pro syna podílet nechce. Chápu manžela, ale on mě se pochopit nesnaží. Drží mě zde a nedovolí mi žít, při tom on si žije nový život svobodně . Děkuji za radu jak mohu postupovat. S pozdravem

Dobrý den,
děkuji, že jste se ve své životní situaci obrátila na poradnu Aperia, je dobré, že se v zájmu dítěte snažíte o dohodu s druhým rodičem a hledáte dostupné informace, jak co nejlépe tuto těžkou životní etapu vyřešit. Z Vašeho dotazu vyplývá, že máte oba zájem i nadále pečovat o své společné dítě a ani jeden z Vás nechce o kontakt s dítětem přijít, i když jste jako partneři již svůj společný život ukončili. Uvádíte, že chcete začít nyní žít v Londýně a s otcem se v péči střídat v poměru 3:1. Máte tedy v úmyslu svého 4 letého syna přestěhovat do cizího státu, který brzy již nebude členem Evropské unie a cestovat s ním každé tři týdny na trase Praha - Londýn. Uvádíte, že Vám otec dítěte nedovolí žít svůj život dle Vašich představ tím, že nechce svolit k přestěhování syna do jiného státu.
Při právním poradenství týkajícím se vztahů rodičů k dětem mají naše poradkyně bohužel téměř vždy jen informace jedné ze dvou stran sporu a také nemají další mnohdy relevantní informace, které by mohly při poradenství pomoci. Není mi tedy známo nic o tom, v jaké situaci se nacházíte nyní, zda syn dosud žije s Vámi oběma, jakým zásahem by tedy pro něj bylo takové zásadní stěhování. Obecně tedy nutno podotknout, že navzdory Vašemu vzájemnému rozchodu, stále Vám oběma zůstane rodičovská odpovědnost stejné hodnoty a síly, vlastně jde o společnou rodičovskou odpovědnost a budete se muset vždy na všech podstatných záležitostech týkajících se syna domlouvat. Při každé změně školy, výběru mimoškolních aktivit, zdravotních záležitostech apod. budete muset mít vždy souhlas otce Vašeho syna. Je tedy již nyní si promyslet, jak by mohl život Vašeho dítěte vypadat v budoucnu. U čtyřletého dítěte zatím není příliš problematické z organizačního hlediska, kde aktuálně je a jestli je pracovní den či nikoliv, ale bude třeba uvažovat také o tom, že brzy bude muset nastoupit do základní školy a od aktuálního školního roku je již uzákoněna také povinná docházka do mateřské školy v posledním roce před nástupem do školy. To vše budou záležitosti, které budete s otcem dítěte muset řešit společně a ve shodě.
Je samozřejmě normální, že chcete žít svůj život podle svých představ, ale je se třeba také na vše podívat optikou dítěte samotného, jak by mohlo vnímat vytržení ze svého dosavadního prostředí, ztrátu kontaktu s druhým rodičem a pod.
Vystěhování dítěte do jiného státu (i jen samotné odcestování) nesmí být bez souhlasu druhého rodiče. Je prostě nezbytné, abyste se spolu jako rodiče dokázali dohodnout, protože již napořád budete muset kvůli svému dítěti spolupracovat, a je třeba, aby Vaší motivací byl vždy zásadně zájem dítěte. Pokud nebudete schopni uzavřít dohodu o poměrech k dítěti po dobu po rozvodu, bude muset ve věci direktivně rozhodovat soud, který ze zákona musí hledět výhradně na zájem dítěte.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.