Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská zodpovědnost

11.12.2017

Dobrý den,jsme bezradní prarodiče, proto si dovolujeme obrátit se na vás s dotazem. Náš syn se rozvádí, bydlí i s manželkou a dcerou též v našem městě, od narození se jako prarodiče velmi podílíme na péči o vnučku. Snacha podala návrh na svěření vnučky do své péče a chce s ní odjet ke svým rodičům do Vyššího Brodu, což je asi km. Syn podal protinávrh na střídavou péči, při prvním stání u soudu bylo konstatováno, že přestěhování vnučky takto daleko od otce není v jejím zájmu a doporučenoihned praktikovat střídavou péči v městě dosavadního bydliště.Soud byl odročen a nařízena mediace, kterou sice mladí podstoupili ale bez výsledků. Snacha trvá na odchodu, nedbá doporučení soudu.Dokonce údajně ukončila zde pracovní poměr a chystá se odejít. Další soud ještě není stanoven, letos zřejmě asi nebude. Snacha řekla synovi , že od nového roku odhlásí dceru ze školky a odjede . Poradíte, co dělat, aby se to nestalo? Vnučka má zde školku, kamarády a hlavně je velmi citově vázaná na nás, prarodiče, a my na ni. Rodiče snachy téměř nezná, babička ji zde navštívila za celé čtyři roky jen dvakrát, děda sem sice ted často jezdí, ale vnučka s ním má nějaký problém, říká, že jí zlobí. Máme velký strach, co se stane po novém roce. Má snacha právo bez vědomí syna dítě odhlásit ze školky a odejít? Nesouhlasí s tím ani zástupce OSPOD, ale žádné rozhodnutí bohužel zatím není. Děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den,
obávám se, že jako prarodiče můžete udělat jen velmi málo. Oba rodiče mají stejnou rodičovskou zodpovědnost. Občanský zákoník stanoví, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Tuto rodičovskou zodpovědnost budou mít i po rozvodu, i po svěření do péče jednomu z rodičů, protože svěření do péče opravdu je pouze rozhodnutím o péči. Součástí rodičovské zodpovědnosti je samozřejmě i rozhodování o všech podstatných záležitostech týkajících se dítěte, tedy o tom, kde bude chodit do školky a do školy, samozřejmě o tom, kde bude bydlet a pod. Nelze, aby o tomto rozhodl jen jeden z rodičů, v případě, že k dohodě nedojde, může rozhodnutí jednoho z rodičů být nahrazeno rozhodnutím soudu.
Jako prarodiče můžete na oba znesvářené rodiče pouze zapůsobit radou, aby se vzpamatovali a měli na zřeteli výhradně své dítě a vliv, který to na něj může mít. Neuvádíte z jakého jste kraje či města, mohli byste se v současné době setkat i s postupem soudu, který je poněkud odlišný od dosud zaběhlé praxe. Někteří soudci již začali postupovat ve sporech o děti dle cochemské praxe, která se zaměřuje přísně na zájem dítěte a na specializované postupy všech zúčastněných, aby děti byly rozvodem rodičů zasaženy co možná nejméně a dopadlo to pro ně nejlépe jak lze. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i kdyby soud podle této praxe dosud nepostupoval, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rozvádějícím se rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu.Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli předem znát. Nesměřuje to k tomu, aby spolu zůstali rodiče kvůli dětem, ale aby jejich rozchod děti poznamenal co možná nejméně.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.