Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání RD, RP

05.12.2017

Dobrý den,

Předem děkuji za zodpovězení následujících dotazů:

1. Uvažuji o návratu do zaměstnání po MD, tj. Po 28 týdnech. V případě, že mi ale pracovní proces nedovolí se věnovat dítěti dle mých představ a budu chtít nastoupit na rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen mi umožnit nástup na RD od momentu mého nahlášení, tj. prakticky ze dne na den?
2. Pokud mezi MD a RD budu pracovat, vzniká mi stále nárok na rodičovský příspěvek a mohu tedy o něj bez problémů zažádat?
3. V případě, že po MD nastoupím na RD, je nutno se nahlásit na úřadech (sociální a úřad práce) ke dnu oficiálního ukončení MD, tj. Po ukončení 28 týdne nebo až po ukončení dnů dovolené?
4. Pokud by nyní nastoupil manžel na RD (aktuálně nezaměstnaný a pomáhá s výchovou dítěte) a následně bych na RD nastoupila já, je možné si RD mezi sebou nejen "předat", ale I změnit následně výši čerpání příspěvků? (Já bych měla mít nárok na možnost vyčerpat příspěvěk během 6 měsíců dle nového zákona a manžel jako aktuálně vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání by zřejmě měl možnost čerpat pouze nizší příspěvek).

Děkuji za rady,

Dobrý den,
po ukončení mateřské dovolené doporučuji vyčerpat odvolenou, na kterou Vám vznikl nárok.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v § 211 a násl. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle § 217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Zaměstnavatel poskytuje rodičovskou dovolenou maximálně do 3let věku dítěte. Tuto dobu nemusíte čerpat najednou, vcelku. Pokud nastoupíte po MD do zaměstnání a zjistíte, že Vám toto nevyhovuje, můžete prakticky ze dne na den nastoupit na rodičovskou dovolenou. To, že nastoupíte na RD na žádných úřadech hlásit nemusíte.

O rodičovský příspěvek můžete požádat ihned, jakmile Vám zanikne nárok na výplatu PPM, tedy po 28 týdnech. Ten můžete čerpat zároveň, i když bude čerpat u zaměstnavatele dovolenou / viz výše/. Při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný, jeho příjmy nejsou nijak omezeny. Na dobu své výdělečné činnosti je však dítěti povinen zajistit péči jiné zletilé osoby s tím, že dítě nesmí navštěvovat jesle, mateřskou školu či obdobné zařízení nad zákonem stanovený rozsah (tj. 46 hodin měsíčně); u dítěte staršího 2 let není návštěva v předškolním zařízení nikterak omezena.
To, že dítě mladší dvou let bude chodit do MŠ, jeslí či obdobného zařízení na déle než 46 hodin měsíčně jste povinna nahlásit na ÚP.

Jelikož je manžel vedený na ÚP, nemá žádného zaměstnavatele a nemá tedy u koho čerpat RD. Jak jsem již psala, RD je volno, které poskytuje zaměstnavatel. Předpokládám, že jste měla na mysli RP, tedy rodičovský příspěvek, což je dávka státní sociální podpory. RP může čerpat vždy jen jeden z rodičů, a je jedno kdo to bude. I manžel může brát maximální výši RP na základě výpočtu dle Vašeho denního vyměřovacího základu. Výše RP se totiž stanovuje podle DVZ toho z rodičů, který je vyšší.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.