Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru - odstupné, podpora v nezaměstnanosti

04.12.2017

Dobry den, chtěla bych se zeptat ohledne výše odstupneho a pripadne podpory v nezamestnanosti v pripade zaniku pracovního místa po návratu z rodičovské dovolené. Pred nástupem na mateřskou jsem pracovala u zaměstnavatele necelých 11 mesicu (od 12.2.2013) První dítě se mi narodilo 10.2.2014, druhé dítě se narodilo 5.4.2015. Rodičovskou dovolenou jsem mela puvodne dohodnutou do 2 let mladšího dítěte, bohužel se ale nenašla pro me odpovidajici pozice a tak jsem po dohode se zamestnavatelem rodicovskou prodloužila do 31.1.2018, bohužel ani ted se nezdá, ze by mi mohli nabídnout odpovidajici pozici a tak uvazuji o prodlouzeni rodičovské do 3 let veku mladšího ditete (5.4.2018), pokud se ale ani do teto doby nenajde pro me práce, bude mi muset zaměstnavatel dat výpověď na zaklade zaniku pracovního místa (moje pozice byla po mem nástupu na mateřskou zrušena). Na co mam nárok z hlediska pracovní smlouvy (doba neurcita) a pak nasledne podpory v nezamestnanosti? Moc dekuji za odpověď.

Dobrý den,

výpověď ze strany zaměstnavatele můžete obdržet pouze ze zákonem stanovených důvodů uvedených v §52 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění. Pokud bylo Vaše pracovní místo zrušeno, pak se bude jednat o výpověď z důvodu uvedeného v §52 písm. c) cit. předpisu – „stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.“
Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v tzv. ochranné době, tj. mj. v době rodičovské dovolené; výpověď tedy můžete obdržet teprve po skončení rodičovské dovolené.

Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, ta činí zpravidla 2 měsíce, nebyla-li sjednána výpovědní doba delší, a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Během výpovědní doby je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, nedohodnou-li se jinak. Nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání náleží zaměstnanci náhrada mzdy.
Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn nebo došlo-li ke skončení pracovního poměru dohodu z uvedených důvodů, náleží zaměstnanci, jehož pracovní poměr trval alespoň 2 roky, odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Podpůrčí doba činí 5 měsíců.

Pokud bylo uchazeči vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdrží teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného
Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 5% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2017 tedy maximálně 15 660 Kč, pro rok 2018 dosud nebylo příslušné Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí vydáno).

U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2017 tedy první dva měsíce ve výši 4.050 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 240 Kč a poslední měsíc 2 970 Kč měsíčně). Taková podpora by Vám náležela, pokud byste se po skončení rodičovské dovolené ihned evidovala u úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání a do zaměstnání jste vůbec nenastoupila.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.