Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s třetí osobou

13.12.2017

Dobrý den, bezprostředně po náhlé tragické smrti manžela v r. 2014 se jeho rodiče od svého vnuka ( v té době 4 letého) distancovali s odůvodněním, že nesnesou pohled na něj, který jim přináší nesmírnou bolest, protože připomíná svého otce - jejich syna. Zároveň si vytvořili velice negativní postoj i ke mne, který odůvodnili hanobením památky zesnulého a zařekli se, že se mnou do smrti nevymění slovo v jakékoli podobě ústní ani písemné. Začali aktivně šířit v mém i svém okolí pomluvy nejhrubějšího charakteru. (Chápu to jako obranný mechanismus z jejich strany k prodělanému zármutku, ale do jisté míry mne to omezuje a lidé se ode mne distancují. Vše je založeno na nepravdě a nedorozumění, ale vysvětlit si nich nenechají viz postoj výše a vlastní přesvědčení o naprosté pravdě.) Syn se po dědovi a babičce ptal, vždy jsem mu vysvětlila, že jsou moc smutní a nevědí si rady.

Postoj k synovi vytrval po dobu jednoho roku. Následně začali posílat balíčky se sladkostmi a drobnými dárky z oblasti papírnictví přes prostředníky do školky a následně do školy. Po nástupu syna do školy jej začali vyhledávat v rámci školních aktivit (školní výlety, obědy v jídelně a lekce plavání) a začali jej přemlouvat, aby se se mnou domluvil a mohl na návštěvu. Syn se z takových návštěv vrací psychicky rozhozený, protože babička a děda mu říkají, že proti mne nic nemají a že ta, kdo ho nechce pustit jsem já. Tedy lžou minimálně v prvním bodě.

Nejsem proti styku s prarodiči, ale vzhledem k tomu, že odmítají promluvit slovo a dohodnout se na pravidlech styku (informace mi nosí syn nebo vyřizuje kamarádka), nejsem si jista, zda jde o rozumné řešení. Mám obavy z informací, které by mohl syn nabrat i z toho, že prarodiče nejsou ve zcela dobré psychické kondici. Vyřizování vzkazů přes dalšího člověka a neschopnost či absolutní odmítání, jakéhokoli kontaktu se mnou mi připadá velmi nebezpečné vzhledem k možnému šumu v informačním toku přes více osob.
Každý rok píši e-mail a dopis, kde nabízím možnost setkávání s vnukem s podmínkou, že je potřeba se sejít a vytvořit pravidla pro předávání i pobyt. Ale marně. Vše zůstává bez odpovědi. Pokoušela jsem se i navrhnout prostředníka v podobě odborného psychologa, bylo odmítnuto.

Jak mám prosím jednat dál. Dát syna sousedce, která jej odveze a přiveze, aniž bych měla jakoukoli možnost se s ním spojit, když bude u babičky a dědy? Předpokládat, že jej přiveze ona nebo někdo jiný? Oba prarodiče jsou velmi aktivní a schopni cestovat i řídit. Dítě je v mé výhradní péči a jsem za ně odpovědná, proto nevědomost o jeho stavu a místě pobytu mne děsí. Zvažuji podání žádosti k soudu o úpravu vztahů.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
nejprve se na Váš dotaz zaměříme čistě z právního hlediska. Nemá cenu se obracet nyní na soud s žalobou na úpravu vztahů dítěte k prarodičům, protože není nikde uvedeno, že by prarodiče měli z podstaty věci automaticky nárok na styk s vnoučetem. Jediné, co by mohlo nyní přicházet v úvahu by naopak byla žaloba na soudní zákaz styku s prarodičem, ale k tomu by došlo opravdu jen v situaci, kdy by styk s konkrétní osobou mohl být dítěti natolik k újmě (ohrožení, zneužívání apod.), že by toto extrémní řešení bylo na místě. Úpravu styku s osobou blízkou lze v současné právní úpravě nalézt v § 927 občanského zákoníku, který stanoví: „Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí.“ Vedle občanského zákoníku, lze úpravu styku s osobami odlišnými od rodičů nalézt rovněž i v mezinárodní smlouvě, kterou je Česká republika vázána, a sice v Úmluvě o styku s dítětem, vyhlášené pod č. 91/2005 Sb. m. s., která v čl. 5 odst. 1 výslovně stanoví: „Pokud to je v nejlepším zájmu dítěte, lze rozhodnout o styku mezi dítětem a osobami jinými než jeho rodiči, které mají s dítětem rodinná pouta.“ Posouzení, zda styk s prarodiči, kteří dosud o vnuka nejevili zájem, naplní podmínky výše uvedené, by přicházelo na řadu až v okamžiku, kdy by naopak prarodiče podali návrh na soudní určení styku s dítětem. Pokud chcete dát vyhledávání syna ve škole prarodiči nějaký pevný řád, lze samozřejmě ve škole uvést, že tyto osoby nemají právo se se synem stýkat, nesmí ho vyzvednout apod., ale samozřejmě, že silové řešení není tou nejlepší cestou pro Vašeho syna.¨
Právě proto, že podstata Vaší situace netkví jen v rovině právní, ale zejména v rovině lidských vztahů a domluvy mezi osobami, které mohou být pro Vašeho syna důležité a také protože z Vašeho dotazu jednoznačně vyplývá Vaše snaha o řešení domluvou s prarodiči, domnívám se, že daleko podstatnější bude ve Vaší situaci rada psychologická a proto připojujeme také odpověď kolegyně psycholožky.
Kateřina Štěpánková

Dobrý den,

ve zprávě popisujete detailně Vaší situaci a také to, co se stalo, dovolte mi nejprve vyjádřit lítost nad Vaší ztrátou.
Vidím, že máte porozumění pro to, jak hluboce zasáhla ztráta syna jejich rodiče, na druhou stranu je velmi nešťastné, jak zareagovali ve vztahu k Vám a k vnukovi. Vnímám Vaší snahu o domluvu s rodiči, a to i opakovaně, přestože spolupráci nadále odmítají a dokonce bez domluvy se znovu starají o vnuka. Snažím se představit, co za tím je a proč takto prarodiče reagují. Napadá mě, že jak čas uplynul od doby smrti jejich syna a také od následných pomluv (což jak říkáte, byl pravděpodobně obranný mechanismus, tedy smutek maskovaný vztekem a projevovaný ven, proti Vám), mohou nyní situaci hodnotit jinak. Možná pociťují vinu jednak za to, co se stalo, a též již za to, jak se potom zachovali. Těžko říci takto na dálku. Nicméně i tak je důležité, aby matka měla přehled o tom, s kým je dítě v kontaktu a měla kontrolu nad tím, kde dítě je, kdo se o něj stará a jak, zvláště když situace mezi dospělými není vyřešená. Dítě navíc velmi citlivě vnímá napětí, stejně tak pro něj bude pravděpodobně obtížné vyrovnat se se svojí ztrátou, když jeho prarodiče vůči tomu vystupují jinak než matka. Pokud bych mohla doporučit, trvejte na vzájemné domluvě, bez toho nepřistupujte na předávání si syna skrze další osobu. S každou pečující osobou je potřeba domluvit i praktické záležitosti, jak se dítě stravuje anebo jaký má režim, pokud se synem nebyli tak dlouho v kontaktu, tyto skutečnosti nemají jak vědět, a jsou důležité. Chápu, že to pro Vás musí být obtížné, v tuto chvíli budete ale nejspíše tou, kdo se dokáže i přes to všechno posunout dále a udělat vstřícný krok. Proto zkuste se nenechat odbýt a promluvte si s nimi ústně o tom, za jakých podmínek je možné syna vídat a starat se. Pokud jim dáte najevo, že stojíte o to, aby vnuk znovu nepřišel o babičku a dědečka, snad budou lépe slyšet na nutnost domluvy.

Držím Vám palce
Šárka Faltová

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.