Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství

07.12.2017

Dobrý den, potřebuji poradit našla jsem si přítele který má 3 děti, jednomu z nich je 4roky který je celý podobný na přítele ale potom má dvojvajecny dvojčata . V době kdy jsem si začala s přítelem tak sem mela kolegyni v práci která mého přítele znala ...jelikož přítel se v lednu rozvádí, tak v době kdy bydlel ještě s manželkou a dětmi tak ta moje kolegyně znala jeho manželku a říkala mi jaký to.maji doma a že jeho manželka má jiného chlapa ale můj přítel to nevěděl. Pak se stalo to že sem se dozvěděla s kym ta jeho manželka chodí což byl chlap se kterým sem.pred xxx roky chodila snim já...postupem času sem zjistila od mé kolegyně která se bavila s tou manželkou přítele že její milenec od té doby co se narodili dvojčata tak potaji jezdil ji pomáhat o nocích se starat o.ne a od té doby byli spolu potaji když přítel byl v práci na noční. Pak nastalo seznamování s dětmi když jsem viděla poprvé děti tak sem.videla podobu z jedno dvojčat na toho mého bývalého se kterým je ta přitelovi manželka...postupně času se mi přiznal pochybnosti o otcovstvi děti..jestli jsou vůbec jeho, protože v době kdy otěhotněla z dvojčatama tak přítel nebyl v ČR ale.jezdil do prace Do Německa...jelikož když se narodil první syn tak v ty době se znali všichni tři..protoze ta manželka se kterým je tedka chlapem taky jeho rodiče jim.pronajimali být takže se znali v minulým čase...poté co zjistila že otěhotněla tak.se najednou přestěhovali to.jineho města. Jde mi o to že podoba je na 99%podobná na toho mého ex se kterým je tedka.ona, přítel chce podstoupit DNA test...ale zdá když platil alimenty na kterým se dohodli v klidu a i když ne vycházela matka s dětmi s penězi tak nechtěl víc peněz...takže když přítel to bude mít černým na bílým že není otec a platil předem alimenty zda nemusí nějakou dobu platit alimenty protože v tom případě byl přeplatek za děti když nebudou jeho?? Nebo zda se to řeší soudně? Spíš mi jde o to že kdybych neznala toho mého ex se kterým je tak.i na dále by platil alimenty na deti i z pochybností že nejsou jeho děti protože je miluje...ale.jde mi o to až snim budu.mit já rodinu tak by to bylo Nespravedlivé....protoze jeho ještě manželka bere peníze alimenty od mého přítele tak ji pomáhá i ten její ve všem. Děkuji.

Dobrý den,
v této situaci je třeba si uvědomit, co vlastně chce Váš partner. Uvádíte, že děti miluje, na druhou stranu ale uvažuje o tom, že by si nechal udělat test DNA, pro možné vyloučení otcovství. Je dobré si ale uvědomit, k čemu mu tato informace bude. Bud´zamýšlí popření otcovství, pak si nemusí on sám dělat testy, protože v soudním řízení budou s vysokou pravděpodobností testy stejně nařízeny.
Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Otcovství popírá vůči dítěti a matce, jsou-li oba naživu, a nežije-li jeden z nich, vůči druhému; není-li naživu žádný z nich, manžel toto právo nemá. Toto samozřejmě svědčí i bývalému manželovi, který je otcem dětí z důvodu první domněnky otcovství (otcem je manžel matky). Jestliže dojde k úspěšnému popření otcovství, nebude již existovat vyživovací povinnost (od platnosti rozsudku), spotřebované výživné se ale už nevrací. Nicméně také ale přestane mít Váš partner k dětem jakákoliv práva, takže nebude mít možnost o nich nijak rozhodovat, nebude mít právo na to je vídat, bude se muset dětem vysvětlit, proč člověk, kterého dosud považovali za tatínka, již o ně nejeví zájem. Jak jsem uvedla, je to zásadní uvědomit si, čeho má být vlastně dosaženo.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.