Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk otce se synem, výživné, svěření do péče

26.11.2017

Dobrý večer, mám jeden velký dotaz. Před osmi lety se mě a bývalému příteli narodil společný syn . Netrvalo to dlouho a já jsem od něj odešla protože na mě vyvíjel psychický nátlak ( mluvil sprostě o mě rodině , velmi často mi nadával , vlastně nadával na vše kolem sebe a šíleně se v důležitých věcech litoval ) vydržela jsem to rok po narození syna a poté už to nezvládla a odešla od něj. Soudem byl syn svěřen do mě péče a otci uděleno výživné ve výši 500 kč a to jen neměla ani na plný na celý měsíc . Otec dělal naschvály že jel pro syna neohlasen , např přijel i v šest večer zvonil bouchat a když jsem mu vysvětlila že syna mu nedám že je již uložen v pelechu obrátil se na policii . Tož ale po osmi letech stále pokračuje , syn před dvěma lety začal mít problémy astma . V letním období je vše v pořádku v zimním stále kašle. Chodím s ním pravidelně k lékaři a situaci těšíme. Celá má péče o syna je můžu říci v pořádku a v jeho zájmu . I přes zdravotní komplikace začal chodit na fotbal . Týrání že strany otce je ale pořád stejná, nadává mi i před dítětem (Ty krávo,Ty debilko atd ) , vyhrožuje že požádá o svěření do péče . Že mi nebude platit výživné, což má již dva roky cca 5 tis dluh , nijak to neřeší , nechápe že když má dítě astma nesmí před ním kouřit. Odpověď jeho je že má zavřeno v kuchyni a otevřené okno když kouří, platí alimenty 1200 , vždy se zpožděním nebo vůbec, platím družiny, léky, obědy ve škole, oblečení, , komunikace či domluva třeba i s termíny na papíře je nulová.maleho si bere jednou za 14 dní . A to jen tehdy když má náladu a nebo se mu to hodí . A napíše to třeba půl hodiny před tím než si ho bere . A myslí si že na něj čekáme. Má otázka zní mohu podat návrh na úpravu styku s dítětem kde budou dane dny měsíce vánoce a prázdniny . A nechat si zvysit alimenty . A posledni otázka lze dite scerit otci kdyz je tolik nezodpovedny , nikdy nebyl ve skole , nikdy nebyl v druzine , nikdy nebyl na krouzku , nikdy nebyl u doktora ani nevi jakeho ma , ani do skolky nechodil a to jsem mu vzdy vysla vstric . Jenze uz nemám sílu se furt dohadovat nechat si vyhrožovat, čekat zda alimenty přijdou či ne . Můžete mi prosím poradit jak mám postupovat . Moc vám děkuji

Dobrý den.

Je dobře, že jste se rozhodla svoji situaci řešit a obrátila jste se na naši poradnu.

Rozhodně si nenechte od otce svého dítěte nadávat a ponižovat se od něj.

Pokud byste v uvedené věci uvítala radu naší psycholožky, prosím, neváhejte se opět obrátit na naši poradnu.

Já se nyní zaměřím na Vaše otázky týkající se styku s dítětem, zvýšení výživného a možného svěření dítěte do péče otce z hlediska práva.

Pokud se nejste schopni s otcem dítěte dohodnout na styku s dítěte, je na místě nechat tuto otázku upravit soudem. V soudním rozhodnutí pak bude upraven styk otce s dítěte, včetně vánočních svátků, prázdnin apod.

Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Změní-li se poměry, může soud změnit rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti. Pokud tedy došlo od poslední úpravy výživného k nárůstu potřeb dítěte, či zvýšení příjmů otce dítěte, je zcela na místě podat návrh na zvýšení výživného, ve kterém navrhnete požadovanou výši výživného a jeho zvýšení odůvodníte. Pokud otec dítěte odmítá zaplatit dlužné výživné, můžete toto vymáhat v exekučním řízení.

Pokud o dítě pečujete řádně a nedošlo k žádné změně poměrů, nejsou zde dány důvody ke svěření dítěte do péče otci, a to zejména za situace, kdy se otec s dítětem stýká spíše nepravidelně a neprojevuje větší zájem o jeho aktivity. Jsem přesvědčená o tom, že otec o svěření dítěte do své péče ve skutečnosti nestojí a pouze Vám tím vyhrožuje.
Doufám, že se Vám podaří Vaši situaci úspěšně vyřešit; s případnými dalšími dotazy se opět můžete s důvěrou obrátit na naši poradnu.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.