Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec jako OSVČ a podmínky pro PPM

28.11.2017

Dobrý den,
prosím, zda byste nám mohli poradit: jsem nyní na rodičovské dovolené (OSVČ, nárok na mateřskou nemám), čekáme další dítě, termín porodu 22. 2. 2018. Manžel je zaměstnaný cca 4 roky, ale k 31. 12. 2017 mu pracovní poměr končí. Dále bude OSVČ. 1. Existuje možnost, že by mohl po šestinedělí nastoupit na mateřskou (22 týdnů) on? Musel by si, předpokládám, platit od 1. 1. 2018 dobrovolné nemocenské pojištění. 2. Mohl by si dále vydělávat jako OSVČ a za jakých podmínek? 3. Pokud ano, mohla bych po dobu šestinedělí pobírat rodičovskou? 4. Pokud by manžel na mateřskou nenastoupil nebo to nešlo, existuje nějaká šance, že nebudu muset čerpat rodičovský příspěvek 4 roky, ale budeme si moci zvolit jeho délku? Např. pokud by si manžel platil nemocenskou jako OSVČ - pomohlo by to? Nebo nějak jinak? Děkuji velice za odpověď.

Vážená paní,

ad1) ano.
Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U OSVČ je další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).
U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba 22 týdnů (31 týdnů při převzetí dvou a více dětí zároveň).

Peněžitou pomoc v mateřství je možno pobírat nejdéle do 1 roku věku dítěte, jde-li o dávku náležející z titulu porodu dítěte. Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak.
Výše uvedené podmínky splní, pokud jako OSVČ bude hradit pojistné na nemocenské pojištění, pak mu vznikne nárok na PPM z OSVČ. Ze zaměstnání mu nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne, protože
ochranná lhůta trvá jen 7 dní - u mužů, a to ještě dítě nebude narozené.

Ad 2) Ne. Po dobu nároku na peněžitou pomoc v mateřství z OSVČ není možné konat samostanou výdělečnou činnosti, protože z této výdělečné činnosti pobírá dávku - peněžitou pomoc v mateřství.

Ad 3) Pokud ano, od měsíce, kdy se další dítě narodí, Vám náleží rodičovský příspěvek na druhé dítě.
Ad 4) ano. Od roku 2018 bude platit nová úprava rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2018 budou moci i tito příjemci rodičovského příspěvku provádět volbu. Sice jen omezenou, ale i tak. Pokud u někoho nebude možné stanovit vyměřovací základ, pak si bude moci volit rodičovský příspěvek až do výše 7600 Kč. Tedy ten kdo měl ještě letos „automaticky“ rodičovskou na 4 roky, tak bude moci nově mít i kratší dobu čerpání rodičovského příspěvku (při částce 7600 Kč po celou dobu to vychází na cca 29 měsíců, tedy asi 2,5 roku.
Další informace na https://www.podnikatel.cz/clanky/od-roku-2018-nejen-vyssi-rodicovsky-prispevek/

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.