Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Staří rodiče a péče o ně

29.11.2017

Dobrý den.Dlouhodobě mě trápí problém se starnoucími rodiči.A upřimně jsem ráda,že jsem našla poradnu,kde by jste mě mohli zodpovědět a poradit v mé v situaci.Otec je i přes svůj věk neustále vitální jemu 81 let.Matka je ovšem dlouhodobě nemocná asi 8 let a je vesměs upoutaná na lůžko.Ještě asi před rokem trochu chodila a zvládala hygienu.Ovšem věkem a Parkinsonovou chorobou se její stav zhoršuje a je v podstatě silně labilní.Veškerou starostlivost přešla na otce a protože jsem byla delší dobu nezaměstnaná pomáhala jsem mu s péčí a každý týden dojížděla asi 50 km. vzdálenosti.Samozřejmostí bylo vaření ,úklid ,praní a v še co spočívá s chodem domácnosti.Nákupy některého zboží,pečiva a léku jsem zařizovala v místě,kde žiji.Samozřejmostí byli i návštěvy u lékaře.Ovšem moji rodiče mají ještě jednu dceru,která bydlí od nich ve vzdálenosti 12km. a na chodu a péči se nepodílela.Měla své zaměstnání a svůj klid.Ovšem v 57 letech se můj život obrátil a i já si našla více,jak před rokem zaměstnání.Více prací na dohody a tak jsem začala dohánět co jsem zameškala Scházely mě roky pro odchod do důchodu,tak jsem si sjednala dobrovolné pojištění,začala platit zdravotní poj. Bohužel pomoci a proseb aby i sestra přiložila ruku k dílu jsem se nedočkala.Výměna názorů ukončila rod.pohodu a už nejsme v kontaktu.Ovšem po sestře pomoc nevyžadují a neustále se obrací na mě.Protože pracuje,jako učitelka ani prázdninový čas ji nepřiměl k nějaké velké pomoci.Domácnost byla zanedbaná.Rodiče mě samozřejmě v době nezaměstnanosti přispívali nějakou korunou,ale rozdávali i těm co jim nepomohli.Já si myslím,že i sestra má co vracet ,protože vysokoškolské studium nebylo zdarma.Já mám pouze střední školu.Obávám se,jak to vše mám zvládat nespím dohaduji se s rodiči,jak budeme řešit nějaký závažný zdr. problém.Kdo se o ně postará.Já už se musím plně věnovat práci,pracuji i v sobotu a v neděli na krátký úvazek.Musím dohnat roky abych měla nárok na důchod.Začínám přemýšlet o tom ,jestli by o tom měl rozhodnout někdo kompetentní i třeba soudním řízením.Je přece možná nějaká dohoda a povinnost i druhé strany moji sestry k rodičům.Moje matka ovšem od ní z nějakého důvodu péči nevyžaduje.Mám pocit, že jsem pro ně pouze Popelka a ve svém věku nepřemýšlí a ani je nezajímá důsledek a výsledek již tak rozhádané rodiny.A navíc se musím přiznat,že již tam ráda nejezdím.Matka mluví o mé sestře s úctou a respektem.Mě považují za pomocnou silu v domácnosti.Pokud bych se soudila a uplatňovala své práva a nakonec prohrála......poraďte je lepší nezvedat mobil.......a nejezdit_

Dobrý den.
I Vaše sestra má k matce a otci své povinnosti,nemůže vše ponechat na Vás.
Zákon 89/2012 Sb. občanský zákoník upravuje vyživovací povinnost dospělých zaopatřených dětí takto :
Výživné mezi rodiči a dětmi a předky a potomky
§ 915
(1) Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.
(2) Dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu.
Vyživovací povinnost přechází na dítě ve chvíli, kdy rodič pomoc skutečně potřebuje tedy obvykle ve stáří, kdy se často stane., že jeho starobní nebo invalidní důchod je tak nízký, že mu již nestačí na pokrytí základních životních potřeb a péče.

Pokud bylo v rodině vychováno více dětí, týká se vyživovací povinnost každého z nich, ne však rovným dílem, ale v takovém poměru jaký odpovídá jejich schopnostem a možnostem vůči schopnostem a možnostem ostatních sourozenců. Vyživovací povinnost,lze samozřejmě plnit i osobní péčí o rodiče,tedy pokud Vy se staráte a sestra se starat nechce měla by mamince a tatínkovi přispívat.
Zkuste se se sestrou dohodnout, pokud by dohoda nebyla možná budou se Vaši rodiče muset obrátit na soud. Ještě dodám,že nelze staré nemohoucí rodiče nechat bezdůvodně bez pomoci- to by mohlo být důvodem k vydědění. A pokud by se rodiče dostali do nějakého lůžkového zařízení,třeba do domova pro seniory a jejich příjem by nestačil na úhradu stravy a ubytování a dalších služeb,pak by zařízení po Vás -dětech,se mohlo s úspěchem domáhat,abyste Vy obě-tedy i Vaše sestra-rodičům přispívaly.
Jěště doporučuji tento odkaz: http://www.pecujdoma.cz/
Držím palce.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.