Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na nezletilé dítě

28.11.2017

Dobrý den,
měla bych dotaz kvůli alimentům na dítě. Situace je trochu složitější. Žijeme s přítelem ve společné domácnosti(splácíme hypotéku) a s mým synem z předchozího vztahu 4 roky. Nyní se nám narodila dcera 5 měsíců.
Přítel má z předchozího vztahu 7 letého syna. Jeho bývalá manželka chce zvýšit alimenty nastoupil do školy. Ty byly původně dohodnuty a stanoveny na 2000 Kč, které jí pravidelně platí. Nynější příjem přítele je čistého 28 000 Kč, bývalá manželka je na mateřské s dalším synem takže její příjem bude cca 7500, ale je znovu vdaná.
Mohu se tedy zeptat, na výši alimentů na které má nárok? Kalkulačky na internetu nezohledňují další děti apod. To má přece na výživné vliv.
Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. S pozdravem

Dobrý den,
kalkulačky na internetu mají jen opravdu velmi přibližnou informační hodnotu právě proto, že nedokáží obsáhnout veškerá kritéria, za kterých je výživné stanoveno. Stejně tak ale nelze vůbec předem odhadnout, kolik by mělo být stanoveno výživné v takto popsaném případě, protože každé takové rozhodování je individuální a ovlivněno mnoha faktory, jak objektivního charakteru, tak subjektivního, protože velkou roli v tom hrají rozhodovací zvyklosti konkrétního soudu.
Obecně se vychází ze základní zásady občanského zákoníku, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Soud by tedy měl posoudit životní úroveň obou povinných rodičů dítěte, tuto životní úroveň necharakterizuje pouze dosahovaný příjem (tedy ten uvedený na výplatnici nebo přiznaný ze samostatně výdělečné činnosti), ale také hmotná situace, věci, které rodič vlastní a v neposlední řadě fakt, jestli rodič žije s partnerem nebo nikoliv. Sice nemá partner rodiče vyživovací povinnost k dítěti, ale nesporně jeho spolužití ovlivňuje životní úroveň tohoto rodiče. U obou povinných rodičů vyživovaného dítěte je v domácnosti nový partner a bude tedy nutno i toto zohlednit.
Dalším kritériem je vodítko vycházející z příjmu rodiče, kdy je příjem povinného rodiče zpravidla rozdělen na tolik dílů, kolik má rodič vyživovacích povinností, včetně sebe, tedy v případě otce jde o čtyři díly - vyživovací povinnost k dvěma dětem, k Vám a také k sobě. V případě matky jde také o vyživovací povinnost ke dvěma dětem a, jdeme-li do důsledků, také vyživovací povinnost k manželovi (existuje vyživovací povinnost mezi manželi). Prostým výpočtem by tedy bylo výživné stanoveno na 7 tisíc.
Nicméně výše uvedené zjednodušené pravidlo má být samozřejmě ovlivněno dalšími mnoha faktory. Jde například o věk dítěte, o jeho odůvodněné potřeby z hlediska zdraví, zájmů, školní docházky a pod. Výživné by mělo být zvyšováno zhruba každé tři roky, což odpovídá zvyšujícím se nárokům na výživu a výchovu dítěte z důvodu zvyšujícího se věku, nástup do školy zpravidla je důvodem pro zvýšení výživného. Stejně tak je důvodem zvýšení příjmů rodiče, protože výživné bylo stanoveno za určitých podmínek a jestliže se tyto podmínky změnily, je na místě změnit i výživné, aby se dostálo zásadě, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů, na té dobré i na té špatné.
Výživné je rozhodně třeba vnímat jako nárok dítěte a podíl rodiče na jeho kvalitním životě. Výživné ve výši 2000 Kč při Vámi uvedeném příjmu, rozhodně neodpovídá zásadám občanského zákoníku. Výživné je možno žádat zvýšené i tři roky zpětně, soud pak posoudí, zda okolnosti ospravedlňující zvýšení výživného nastaly již dříve a o případném zpětném doplacení vyššího výživného rozhodne.
Ideální stav by samozřejmě byl, kdyby se rodiče nezletilého dítěte v intencích výše uvedených zásad na výživném dohodli a již dohodnuti předstoupili před soud. Soud pak posoudí, zda taková dohoda je v zájmu dítěte a v případě, že ano, tak ji velmi rád schválí a věc bude snadno uzavřena.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.