Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Poplatek za doprovod

28.11.2017

Dobrý den,
před pár dny jsem se v jedné pražské porodnici ptala, z jakých položek přesně se skládá poplatek, který vybírají v souvislosti s přítomnosti doprovodu rodičky u porodu. Tiskový mluvčí této porodnice mi tyto položky sdělil – značná část se týká edukace a něco málo za nápoj. Zeptala jsem se tedy, zda když tuto edukaci i nápoj odmítnu, bude po mě ještě někdo vyžadovat tento poplatek, načež mi bylo řečeno, že poplatek je povinný a pokud mi vadí, mám se podívat po jiné porodnici.

To se mi úplně nelíbí, chci se tedy zeptat jestli jsem dobře pochopila nález Ústavního soudu, kde stojí, že za samotnou přítomnost se vybírat nedá a cituji : „Platby spojené s účastí jiné osoby u porodu (nemusí jít pouze o otce dítěte) lze vybírat výhradně za plnění, která jsou poskytována nad rámec povinností podle zákona, ohledně těchto služeb je nutno dát dotčené osobě prostor k vyjádření, zda má o službu zájem.“

Základní edukaci považuji za standard a nadstandard, za který je možné vybírat poplatek, se musí dát odmítnout. Nebo to tak není? Poradíte mi prosím? Chci tohle řešit dál.
Mockrát Vám děkuji.

Dobrý den.
Takže napište jim dopis a v něm vhodně použijte tyto argumeny :
Právo rodičky na doprovod u porodu zakládá Zákon o zdravotních službách v § 28 odst. 3 písm. e) bod 3:
"Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem."
Dále čl. čl. 10 Listiny základních práv a svobod, který v odst. 2 zakotvuje právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života a konečně je zde i zákon 89/2012 sb. Občanský zákoník, který stanoví rodičovskou odpovědnost nejen matky,ale i otce ihned po narození dítěte a právo dítěte na péči rodičů a kontakt s rodiči.
Poučení před porodem lze vnímat jako součást poučení pacientky/klientky porodnické péče, zdravotnický personál je povinen informace podat.Informace o zdravotním stavu musí být pacientovi /klientce porodní péče sděleny při přijetí do péče a dále vždy, je-li to s ohledem na poskytované zdravotní služby nebo zdravotní stav pacienta účelné. Sdělte jim tedy, že nepovažujete základní pučení za nadstandard,že při tomto poučení bude již Váš doprovod s Vámi,jelikož Vy máte právo na sebeurčení jakož i na přítomnost osoby blízké. Nadstandardní instruktáž odmítáte,stejně jako i občerstvení doprovodu během a po porodu a tedy nevidíte důvod proč byste za služby, které nechcete měla platit. Uveďte,že jste ochotna zaplatit jen účelně vynaložené náklady porodnice (např. jednorázové návleky či roušku) ale až po té co Vám tyto náklady porodnice věrohodným způsobem prokáže a v částce v místě i čase obvyklé.
Též jim sdělte, že si nehodláte hledat jinou porodnici, neboť víte že zdravotnické zařízení Vás může odmítnout jen ze zákonných důvodů, ty jsou uvedeny v § 48 Zákona 372/2011 sb. o zdravotních službách. Mezi tyto důvody patří např. kapacitní důvody, nikoli proto,že se „nelíbí“ Váš porodní plán nebo proto,že nechcete platit za doprovod u porodu. V dopisu upozorněte,že zdravotnické zařízení, které odmítne péči z jiných, než zákonných důvodů se dopouští přestupku.
Shrňte v závěru dopisu,že hodláte rodit v dané porodnici,ale nehodláte platit,za přítomnost osoby blízké,na kterou máte za zákona nárok. Sdělte jim,že je Vám známo,že porodnice není oprávněna vyvést Vámi určený doprovod od porodu jen z důvodu nezaplacení poplatku.
Uveďte,že jste se seznámila s vnitřním řádem zdravotnického zařízení (měl by být na webu) a,že jej akceptujete,ale nesouhlasíte s body (a vypište s čím nesouhlasíte,tedy zpoplatnění doprovodu u porodu. Sdělte jim,že je Vám známo,že pokud se vnitřní předpisy dostanou do rozporu se zákonem nebo nadměrným způsobem zasahnou do práv ženy, jsou v tomto rozsahu neplatné a není nutné se jimi řídit. Dle Vašeho názoru ,vnitřní předpis zpoplatněním doprovodu zasahuje do Vašich práv a Vy se tedy v tomto bodě nehodláte vnitřním předpisem řídit. Sdělte jim že jim toto své stanovisko sdělujete po zralé úvaze a považujete jej za konečné.
Pokud budete samotný vnitřní předpis v porodnici při příjmu podepisovat uveďte,že nesouhlasíte se zpoplatněním přítomnosti doprovodu u porodu.
Pokud by po Vás poplatek přesto požadovali,obraťte se se stížností např.ke zdravotní pojišťovně(protože po Vás v průběhu zdravotní péče požadovali platbu za služby,které ve skutečnosti nejsou nadstandardem, vnucovali Vám placené služby o které jste nestála). Můžete se obrátit se stížností na chování personálu porodnice k vedení nemocnice a příp. ke zřizovateli nemocnice.

Právní předpisy
Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.