Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou - těhotenství; samostatná výdělečná činnost

22.11.2017

Dobry den,
mam u sveho zamestnavatele smlouvu jen do konce roku. Na konci listopadu nastupuji na materskou dovolenou, termin porodu mam 4.1.2018. Plati pro mne nejaka zvlastni pravidla oproti zamestnancum, kteri maji smlouvu na dobu neurcitou?
Dale bych se chtela zeptat: k zamestnani mam momentalne aktivni zivnostensky list jako vedlejsi cinnost. Mohu byt osvc i v dobe, kdy budu na materske a rodicovske dovolene? Jake jsou, prosim, podminky a kdo pak hradi socialni a zdravotni pojisteni? Predem dekuji za Vas cas a odpovedi.

Dobrý den,
ve věci nástupu na mateřskou dovolenou a pobírání peněžité pomoci v mateřství budete mít stejné postavení jako zaměstnanci se smlouvou na dobu neurčitou.
Vaše mateřská dovolená ve smyslu zákoníku práce skončí s pracovním poměrem.
Za případnou nevyčerpanou dovolenou, na kterou Vám vznikne nárok do konce roku, Vám zaměstnavatel poskytne náhradu mzdy při skončení pracovního poměru.
Z opatrnosti doporučuji kontaktovat příslušnou zdravotní pojišťovnu a sdělit jí, že po skončení mateřské dovolené (ta jak je výše uvedeno, skončí spolu se zaměstnáním) za Vás bude nadále plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, coby za příjemce peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku.
V době mateřské dovolené a pobírání rodičovského příspěvku můžete pokračovat ve své vedlejší samostatné výdělečné činnosti.
Co se týče pojistného na sociální a zdravotní pojištění, pak platí následující:

Podle ustanovení § 7 odst. 1 písm. c), d) a odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, je plátcem pojistného za osobu samostatně výdělečně činnou, která pobírá rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství, stát i samostatně výdělečná osoba.

Dle § 3a odst. 3 písm. c) zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v platném znění, pro tyto osoby, pokud uvedené skutečnosti trvají po celé rozhodné období, neplatí minimální vyměřovací základ. Vyměřovacím základem je v takovém případě skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.
Dle § 3 odst. 2 zák. č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, v platném znění, jsou osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ) povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastny důchodového pojištění podle předpisů o důchodovém pojištění, osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny platit pojistné na nemocenské pojištění, pokud jsou účastny nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění u OSVČ je dobrovolná a vzniká na základě přihlášky. Co se týká účasti na důchodovém pojištění, dle §10 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, je OSVČ v kalendářním roce účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost, nebo po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení dosáhl v kalendářním roce aspoň rozhodné částky. (Příjmem se rozumí daňový základ stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů po úpravě podle § 5 a § 23 zákona o daních z příjmů.) Rozhodná částka je proměnlivá a v roce 2017 činí 67 756 Kč Rozhodná částka se poměrně snižuje za každý měsíc, v němž nebyla vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.