Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozložení RP

21.11.2017

Dobrý den, jsem v situaci, kdy končím rodičovskou s dcerou (3 roky jí budou v prosinci, ukončení rodičovské mám k 30.11).
Momentálně mám 2 různé příjmy od dvou zaměstnavatelů, oba na DPP. V jednom se mi má navyšovat úvazek a zjišťuji, zda to má pro mě cenu vzhledem k odvodům. U jednoho zaměstnavatele mám příjem cca 2000, u druhého se mi má navýšit na 12 000 hrubého (ale možná bych měla zůstat u 10. 000 kvůli platbě zdravotního, neboť z 12000 bych zaplatila 1480 a zbyde mi cca 10500 čistého, počítám správně?)
Mé dotazy jsou:
- pokud se zdrav.pojištění neodvádí při výdělku na DPP do 10.000 (mám možnost si buď protáhnout rodičák, nebo být osobou celodenně pečující), platí to u každého zaměstnavatele zvlášť, nebo se výdělky sčítají a snížení úvazku na výdělek 10 tis. u jednoho zaměstnavatele mi nijak nepomůže a zdravotní budu muset odvést?
- má pro mě nějakou cenu si protahovat rodičovský příspěvěk? Hodí se mi to k něčemu? Bude má dcera mít možnost např. být ve školce více než 4h denně (až jí bude více než 3 roky), nebo to nehraje roli a omezení je stejné jako při osobě celodenně pečující? Z výdělku např. 12000 měsíčně při pobírání rodič.příspěvku bych stejně musela odvést zdravotní (1480 Kč), že?
- pokud by mi zaměstnavatel nevyšel vstříc a žádal po mně úvazek s výdělkem 12.000 hrubého, má pro mě nějakou cenu zůstávat na rodičovském příspěvku či stát se osobou celodenně pečující o dítě? Nebo mi ani jedno v ničem nepomůže?
- Je pravda, že důchodové pojištění nemusím řešit do 4 let věku dítěte bez ohledu na výše uvedené nastavení? Tedy je jedno, zda pobírám rodič.příspěvek, nebo zda jsem osobou celodenně pečující, nebo ani jedno z toho a do 4 let věku dítěte to nemusím řešit?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud bude Vaše DPP s výdělkem vyšším než 10000Kč měsíčně, budete odvádět zdravotní a sociální pojištění. K tomu samozřejmě daň. Pokud budete mít více DPP s tímto výdělkem, pojištění byste platila z každého zaměstnání. Výdělky se nesčítají.
Zdravotní pojištění za Vás bude stát platit v případě, kdy bude pobírat rodičovský příspěvek, nebo budete na rodičovské dovolené. RD Vám končí v prosinci 2017, kdežto RP můžete pobírat až do 4let věku dítěte, tedy 12/2018.
Zdravotní pojištění platí stát i za osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka se považuje za splněnou jen tehdy, pokud: jde o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, nebo dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy. Do této kategorie se může zařadit u jednoho dítěte vždy pouze jedna osoba, a to otec, matka, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Do této kategorie se nemůže zařadit osoba, která má příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Do této kategorie se tedy nebudete moc zařadit, jelikož máte uzavřené DPP.
Od 1.1.2018 se zvedá minimální mzda na 12200Kč, pokud byste tohoto výdělku nedosahovala, musela byste si doplácet zdravotní pojištění, jako byste brala minimální mzdu. Z tohoto důvodu by bylo lepší přistoupit na zvýšení mzdy. Doplácela byste pouze z rozdílu tj., z 200Kč. Další variantou je rozložit si RP až do věku 4let dítěte, pak je prakticky jedno, kolik si vyděláte / situace bude stejná jako dosud/.
Sociální pojištění se platí jen z výdělku a je pravda, že doba péče o dítě do věku 4let se počítá do odpracovaných let do důchodu jako doba náhradní.

Právní úprava:
Zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění
Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.