Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

18.11.2017

Dobrý den!
Prosím o pomoc při řešení situace, resp. objasnění systému výpočtu PPM.
Dnem 12/10/17 jsem nastoupila na MD s dvojčaty. 10/17 mi byla vyplacena poslední dávka rodičovského příspěvku na prvorozeného syna (nar. 18/07/14). Předchozí PPM u syna jsem měla vypočítanou ze dvou smluv a to úvazek 1,0 na dobu neurčitou a DPČ. Pracovala jsem jako lékařka v nemocnici a na DPČ jsem vykonávala služby u stejného zaměstnavatele, kde jsem měla i hlavní úvazek. Nyní mi bylo řečeno, že moje další PPM bude vypočítaná pouze z vyšší ze dvou smluv a tedy z hlavního úvazku na dobu neurčitou.
Je možné, aby moje PPM byla nižší, než ta předchozí, i když jsem nastoupila na MD ve lhůtě do 4 let věku prvního dítěte? Do práce jsem v mezičase nenastoupila, měla jsem rizikové těhotenství a běžela mi pořád platná RD.
Obě smlouvy jsou u stejného zaměstnavatele, z obou bylo odváděno sociální pojištění.
Jedná se o nemalou finanční častku, tím spíše, že jsem na MD s dvojčaty a tedy by mi měla být PPM ze zákona vyplácena déle.
Zaměstnavatel tímto způsobem obcházel problematiku přesčasů. Já jsem nevědoma problematiky smlouvu podepsala (chápu, že to je moje chyba) a nemyslela na podobné situace do budoucnosti.
Děkuji za odpověď,
s pozdravem

Vážená paní,

vykonává-li osoba více zaměstnání současně, z nichž každé zakládá účast na pojištění, je pojištěna z každého z těchto zaměstnání (pojištěných činností).
V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Splňuje-li pojištěnec ve všech zaměstnáních podmínky pro pobírání např. nemocenského, náleží mu nemocenské ze všech zaměstnání. Dávka se ovšem vyplácí
ze všech zaměstnání (pojištěných činností) jen jednou. V každém zaměstnání se samostatně zjistí denní vyměřovací základ, poté se sečtou, provede se redukce pomocí redukčních hranic a procentní sazbou se vypočítá výše dávky.

Podmínky pro další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let věku předchozího dítěte platí:
• Pro nárok na PPM se doba rodičovské dovolené i neplaceného volna do 4 let věku dítěte posuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění. PPM náleží při narození dalšího dítěte i bez návratu do zaměstnání. V praxi to znamená, že matce, u níž při nástupu na další PPM trvá pracovní poměr, nárok na další PPM vzniká vždy.
• Nebude-li mít matka v rozhodném období žádný příjem ze zaměstnání (např. z důvodu čerpání rodičovské dovolené) nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM.
• Vzniká-li za trvání stejného zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte nárok na PPM, porovnává se denní vyměřovací základ před redukcí s denním vyměřovacím základem před redukcí u předchozího dítěte. Matce náleží PPM z vyměřovacího základu, který je pro ni výhodnější (19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).

Citace § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění:
"(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21."

Pokud je peněžitá pomoc v mateřství nižší, důvodem může výše průměrného výdělku, která je podkladem pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud Vám nevypočítávají PPM z dohody o pracovní činnosti, pak je otázka, zda Vám dohoda o pracovní činnosti nebyla na dobu určitou. Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává ze zaměstnání, která při nástupu trvají anebo běží ochranná lhůta - 180 dní od skončení zaměstnání. Aby došlo k porovnání vyměřovacích základů je potřeba, aby obě zaměstnání trvaly.

Doporučuji Vám se obrátit na call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství): 800 050 248. Podávají informace i v konkrétních případech a podají Vám odůvodnění.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.