Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce při rodičovské dovolené

19.11.2017

Dobrý den,
jsem otec dítěte, se kterým je manželka na rodičovské dovolené a pobírá příspěvek, návrat do práce neplánuje. Já pracuji na hlavní pracovní poměr (zaměstnavatel A), ale nastupuji na dva roky na rodičovskou dovolenou souběžně s manželkou. Během této doby budu pomáhat ženě a zároveň bych chtěl také nějakou dobu pracovat, ale u jiného zaměstnavatele (zaměstnavatel B).

Je pro otce možné po dobu RD pracovat i na HPP jinde, než u původního zaměstnavatele? Pokud by šlo o HPP, vím o podmínce jiného předmětu činnosti - stačí, pokud obě firmy A a B nejsou konkurenty? Nebo nesmí mít ani stejný předmět činnosti, např. "výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona" i když podnikají v jiných oblastech a nijak si nekonkurují?

Z pohledu daní je to potom tak, že i když nastoupím do jiného HPP, tak SP a ZP by za mě po dobu rodičovské dál platil stát? Musím v takovém případě něco oznamovat jednomu ze zaměstnavatelů (A nebo B), nebo pro ně se nic nemění a tato skutečnost pro ně není podstatná?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zákoník práce nyní nerozlišuje pojmy jako hlavní a vedlejší pracovní poměr a zároveň nijak nezakazuje mít uzavřeno několik pracovních smluv pro různé zaměstnavatele, jen je zaměstnanec povinen plnit své závazky z těchto smluv. Jestliže ale u jednoho zaměstnavatele budete čerpat rodičovskou dovolenou, nemusíte zde chodit do práce a můžete tak být schopen plnit závazky u nějakého jiného. Původnímu zaměstnavateli ani není třeba tuto skutečnost oznámit, konflikt se zákoníkem práce v otázce povinností zaměstnance by mohl nastat pouze v případě, že byste chtěl vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s hlavním předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele. V takovém případě byste k výkonu takové výdělečné činnosti potřeboval souhlas svého zaměstnavatele. Není ale podstatné, jaké jsou předměty činnosti zaměstnavatelů A a B, ale to, co byste dělal konkrétně Vy. Extrémně zjednodušeně si to lze představit takto: Pracujete jako účetní u výrobce cukrovinek. Chcete jít pracovat jako účetní u jiného výrobce cukrovinek. V tomto případě konflikt nenastává, protože Vaší výdělečnou činností bude účetní činnost, souhlas nepotřebujete. Nicméně souhlas byste potřeboval, kdybyste sám (například jako OSVČ) chtěl při zachování původního pracovního poměru vyrábět cukroví, případně také, kdybyste pro jiného zaměstnavatele nastoupil jako cukrář. Je ovšem nutno vědět, že porušení této povinnosti zákoníku práce definitivně stejně může rozhodnout až soud v případném sporu. Další věcí, kterou je třeba prověřit, je Vaše pracovní smlouva, zda v ní není sjednána konkurenční doložka (samozřejmě legálně sjednána). Domnívá se tedy, že pokud je Vaše konkrétní činnost odlišná od předmětu podnikání zaměstnavatele, tak mu o své druhé práci vůbec nemusíte ani nic sdělovat.
Budete muset pouze u svého nového zaměstnavatele sdělit skutečnost, že máte jinde trvající pracovní poměr, protože nebudete schopen odevzdat personalistovi potvrzení o zaměstnání (dříve "zápočtový list"), protože to se vystavuje až po skončení pracovního poměru. Stejně tak můžete mít jen u jednoho ze zaměstnavatelů podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, takže u druhého se Vám bude daň strhávat v zálohách a k definitivnímu přepočítání daní dojde až po ukončení kalendářního roku v daňovém přiznání, které si budete pravděpodobně sám podávat. Teprve v tomto daňovém přiznání dojde k odečtu daňové slevy na poplatníka, na vyživované dítě a případně na vyživovanou manželku.
Pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění se odvádí tam, kde vzniká příjem, takže to budete mít odvedeno standardně z příjmu jako u každého jiného zaměstnání. Je možné, aby bylo za poplatníka odváděno částečně jako za státního pojištěnce a částečně z jeho příjmu. Toto je ale starost zaměstnavatele, to bude zpracovávat a odvádět z Vaší mzdy on.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.