Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem

18.11.2017

Dobry den
chci se zeptat s byvalou partnerkou mame syna ktery se narodil 22.3.2015 a asi od pul roku jeho veku spolu nezijeme. Matka neustale brani v kontaktu a bojuje za to abych ze synem byl. Soucasna situace je takova ze jsem s nim liche patky od 14:30 do 18:30 a v zimnim case od 14:30 do 18:00 a sude soboty od 10:00 do 18:00. chtel bych moc byt s fandou uz i pres noc a o vanocich nebo silvestru. Dal jsem zadost na soud protoze s matkou neni rec a nereaguje na moje zadosti a k soudu jsem dal ze bych chtel viend jednou za 14 dni a poresit i prazdniny a vanocei sivestra ale u soudu me bylo receno ze si pro syna nejezdim pravidelne a ze pokud chci nejake soudni rozhodnuti tak me da to co uz mame v dohode ty casy a navic jakmile to vyda soudnim rozhodnutim a ja si neprijdu tak me bude pokutovat ze nejezdim a nezajima ji to ze jsem pracovne pryc ze jedine co me omluvi je lekar a tak at si rozmyslim co chci. Tim padem jsem byl nucen zadost na to ze chcy ze synem byt dele musel stahnout a uz nevim jak dal :( Po soude jsem voal na socialku a tam me rekla ze me nema jak pomoct v tom abych byl ze synem a at si to dam zase klidne na soud a zazadam treba o zmenu soudkyne. A tim rozhovor se socialkou byl u konce :( prosil jsem matku kolikrat ze mam dovolenou a ze ona jezdi pracovat do prahy kazdy tyden a ze bych byl rad s fandou nez aby ho dala do jesli ale moje zadosti uplne ignorovala a ignoruje cokoli ja chci nejak zmenit :( Asi jedina moznost je nasetrit na nejake super pravniky a zkusi to s nima a nebo to vzdat byt s fandou jen ty vymezene hodiny ktere jsou strasne malo :( a doufat ze az bude moct on sam si rict kde a jak dlouho chce byt ze on sam rekne ze chce byt s tatou dele....ale to je myslim az v deseti nebo jedenacti letech veku :( ach jo nevim co mam delat:( Jen jeste k tomu ze pokazde nejezdim pro syna ... jsem vojak a casto jsem na cviceni mimo domov, ale dam vzdy dopredu vedet matce a treba ji i prosim ze mam volno pred cvicenim jestli muzu byt ze synemm ale take marne :( Mate nejakou radu prosim?

Dobrý den,
ačkoliv jsou Vámi uváděná vyjádření soudkyně velmi sporná a podle mého názoru nepravdivá (nebyl byste pokutován za to, že jste nevyužil svého práva na styk se synem ze služebních důvodů), tak je nutno přiznat, že u rodičů, kteří v zaměstnání nemají pravidelný režim, je tento postup většinou uplatňován. Obvykle soud nechává styk s dítětem na okamžité dohodě rodičů, protože při stanovení pevných dní, které není možno využit, nic nenutí druhého rodiče, aby poskytl nějaký náhradní termín. Samozřejmě, že do budoucna nic nebrání tomu, abyste opět navrhoval změnu styku s dítětem, které bude starší a budete o něj moci pečovat i na delší dobu. Nyní však vidím jako aktuálně nejvíce průchozí řešení v dohodě s matkou, nejlépe za pomoci nějaké mediační služby nebo alespoň za účasti OSPODu.
Neuvádíte z jakého jste kraje či města, mohli byste se v budoucnu setkat i s postupem soudu, který je poněkud odlišný od dosud zaběhlé praxe. Někteří soudci již začali postupovat ve sporech o děti dle cochemské praxe, která se zaměřuje přísně na zájem dítěte a na specializované postupy všech zúčastněných, aby děti byly rozvodem rodičů zasaženy co možná nejméně a dopadlo to pro ně nejlépe jak lze. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i kdyby soud podle této praxe dosud nepostupoval, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rozcházejícím se rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu.
Domnívám se, že nejvíce pomůže, aby i matka pročetla všechny možné dostupné informace o této iniciativě, protože to obvykle má lepší dopad na případnou budoucí dohodu o dítěti, než silový soudní spor, byť s účastí drahého a schopného právníka se specializací na rodinné právo.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.