Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné a péče o dítě

18.11.2017

Dobrý den, jsem zoufalá, děti (15 let syn, 17 dcera)mám ve své péči. Doteď mi otec platil 1500,- na jedno dítě. Dětem jsem nikdy nebránila být u otce, jezdí k němu jak oni chtějí. Ani soudem jsme neměli určeno kdy budou u mě a kdy u otce. Je to 8let co mi platí ( občas ani nezaplatil), požádala jsem o zvýšení výživného a rok zpětně na dceru protože již rok je na stř.škole a náklady se stále zvyšují. Dcera mě úplně odsoudila za to že chci po jejich otci tolik peněz a že bude bydlet u svého otce a on že prý bude žádat do své péče. Dcera mě úplně odsoudila že jsem jí i jejímu otci zničila život a jeho přítelkyni taky protože čekají dítě. Vždy jsem dětem vše platila a snažila se a jejich otce nikdy nezajímalo zda na to mám. Hrozně moc se bojím že o ní přijdu. Prosim co mam dělat? ?? Děkuji moc za radu.

Dobrý den,
děkuji za Vaší zprávu, jsem ráda, že jste se obrátila na Aperio. Rozumím tomu, jak Vás reakce dcery a její vnímání celé situace zaskočilo, přestože se oprávněně snažíte zajistit finanční zabezpečení svých dětí, kdy spolu s jejich věkem stoupají také nároky na pokrytí jejich potřeb. Když se na to podívám z úhlu pohledu slečny, která dospívá, tak její reakce může být odrazem toho, že v tomto věku se sice mnohdy dospívající vidí již jako dospělí, o to více ale mohou překvapit svými pevnými názory a rezolutními stanovisky. Takové černobílé vidění světa bývá obranou proti nejistotě, kterou v sobě mladý člověk může pocítit, pokud se věci nebo vztahy kolem něho mění. Je to asi poněkud kostrbaté vysvětlení, ale opravdu to bývá tak, že jsou mladí lidé velmi pevní v názorech, které dokonce mohou obrátit proti svým nejbližším. V tuto chvíli je spíše na místě zkusit to těžké - být trpělivá a ustát odmítavé přesvědčení dcery. Určitě je důležité dceru pochopit právě z jejího úhlu pohledu, nicméně stále platí, že finanční zabezpečení rodiny máte na starosti Vy. Možná zkuste s dcerou strávit volný čas a chvíli se užít jen tak, pokud na to bude prostor, je téma nekonfliktně otevřít a vysvětlit ji právě své povinnosti a svou roli v této situaci.

Šárka Faltová

Níže přikládáme také právní rozbor Vaší situace:

V návaznosti na to, co k věci napsala kolegyně psycholožka, navrhuji s dcerou, která je téměř dospělá, při rozhovoru otevřít již tedy dospělé téma. Dcera by měla vědět, jak to v otázce výživného na nezaopatřené děti obvykle chodí. Obvyklé schéma stanovení výše výživného vychází z rozdělení příjmu povinného rodiče na tolik dílů, kolik má vyživovacích podílů včetně sebe. Pokud tedy otec dětí (zatím) má pouze dvě vyživovací povinnosti, mělo by výživné vycházet primárně zhruba z jedné třetiny jeho příjmu na každé dítě, která bude upravena dle věku dětí a dle jejich odůvodněných potřeb. Posuzuje se také celková životní úroveň a hmotná situace povinného rodiče, která se samozřejmě zvyšuje v situaci, kdy v domácnosti jsou dospělí dva s dvěma příjmy. Po narození dítěte samozřejmě otci vznikne další vyživovací povinnost k dítěti a také k jeho matce.
Dcera by měla vědět, že standardem je zvyšování výživného každé tři roky, protože to přibližně odpovídá zvyšujícím se potřebám dětí na výživu a výchovu. Také je důležité, aby si takto velká dcera uvědomila, že výživné lze žádat až tři roky zpětně a že tedy Váš postup je vůči povinnému otci velmi benevolentní a že jste sama musela svými silami dorovnávat životní úroveň svých dětí, aby netrpěly nedostatkem.

Můžete s dcerou probrat situaci, kdy nebudete proti, že by (byť jen na zkoušku) šla bydlet ke svému otci. Není nutno hned soudně měnit rozsudek o svěření do péče, protože tento nabytím její zletilosti stejně pozbude významu. Proberte v klidu s dcerou, ať si tedy tuto situaci naplánuje a udělá si sama představu, jak to celé bude fungovat. Ať si uvědomí, že bude-li v péči otce, bude fér, abyste Vy k jeho rukám na svou 17 let starou dceru platila stejné výživné jako on dosud a zbytek nákladů bude muset platit on. Je samozřejmé, že mít dítě v péči je zpravidla nákladnější než na dítě platit soudem stanovené obvykle velmi nízké výživné, tak pokud mají se svým otcem pocit, že je to řešení, které oba chtějí, pak to můžete všichni zkusit. Nedomnívám se, že byste tímto postupem svou dceru ztratila, můj osobní názor je, že jí to tatínek velmi rychle vysvětlí sám, protože zjistí, že je to pro něho velmi náročné nejen finančně ale také organizačně.
Po dosažení zletilosti dcera nebude již v péči ani jednoho z Vás, nicméně vyživovací povinnost k ní z důvodu studia bude samozřejmě pokračovat. Případné vymáhání výživného si ale zletilá dcera bude muset zajistit již sama.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.