Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství a výdělečná činnost

15.11.2017

Dobrý den,
dne 30.9.2017 jsem nastoupila na MD, řádně 6 týdnů před porodem, u více svých zaměstnavatelů.

Práci na HPP u jednoho zaměstnavatele jsem přestala plně vykonávat.

Pro druhého zaměstnavatele stálé vykonávám činnost administrativní na DPC, avšak výdělek z daného úvazku nikdy nepřesahl 2500 korun, nevznikl tedy z tohoto úvazku nárok na MD. Je možné toto zaměstnání nadále vykonávat i za předpokladu, že by byl výdělek vyšší a bylo by odváděno vše potřebné na sociálním, zdravotním i nemocenském pojištění?

U třetího zaměstnavatele mám úvazky na DPC a DPP. Z DPC mi byl přiznán nárok na příspěvek MD. Práci jsem byla schopna dosud nadále vykonávat v částečném rozsahu a tak v konečném součtu jsem si i daného zaměstnavatele vydělala 6500 korun z obou úvazků. Ohrozila jsem tím svůj příspěvek MD u poměru na dohodu o pracovní činnosti. Je možné vykonávat práci pro zaměstnavatele alespoň na některém z úvazků
při MD?
Kdybych práci na DPC vykonávala dal a nepřekrocila výdělek 2500 korun měsíčně, nebylo by tedy odváděno nemocenské pojištění, ohrozilo by to pobírání MD z tohoto úvazku?
Mohu vykonávat práci na obou úvazcich po skončení MD a přestupu na RD.

Děkuji za odpověď

Vážená paní,

pojištěnec nemá nárok podle § 16 zákona č. 187/2006 sb., o nemocenském pojištění na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,
b) mu náleží podle zvláštních právních předpisů17) ze zaměstnání, z něhož tyto dávky náleží, nadále započitatelný příjem s výjimkou služebního příspěvku na bydlení poskytovaného podle zákona o vojácích z povolání17a).

To znamená, že z těch zaměstnání, ze kterých Vám náleží dávka nemocenského pojištění nesmíte konat výdělečnou činnost, a to ani do výše 2 500 Kč v případě DPČ u druhého zaměstnavatele. To znamená, že můžete konat práci na DPP u třetího zaměstnavatele a DPČ u druhého zaměstnavatele, ze které Vám nenáleží peněžitá pomoc v mateřství. U třetího zaměstnavatele nelze konat práci na DPČ, pokud Vám z této výdělečné činnosti náleží peněžitá pomoc v mateřství.

Ano. Po skončení peněžité pomoci v mateřství, je možné konat práci ve všech zaměstnáních a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.