Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená mezi MD a RD

15.11.2017

Dobrý den,

měl bych dotaz týkající se dovolené, na kterou vznikl nárok za mateřskou dovolenou.
Situace je následující manželka již čerpá rodičovskou dovolenou avšak nepožádala si ve správný čas o čerpání řadné dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Celá situace vznikla tak, že se manželka v zaměstnání ptala jestli nemá nárok na tuto dovolenou a zaměstnavatelem ji bylo řečeno, že nemá(že nelze uplatnit u druhého dítěte)..bohužel odpověď byla pouze ústní ... manželka neměla důvod zaměstnavateli nevěřit a více situaci neřešila..avšak později to už byla na rodičovské dovolené se dozvěděla, že tomu tak není a že na dovolenou nárok měla.
Chtěl jsem se tedy zeptat je nějaká možnost jak dovolenou čerpat okamžitě ne až po skončení rodičovské dovolené, aby se dovolená zbytečně nekrátile přece jenom na rodičovské bude ještě dva roky.., a na víc je určitá šance, že za dva roky už zaměstnavatel nebude existovat...?

Osobně mě napadli jen dvě krajní alternativy...
1) požádat o ukončení rodičovské dovolené, vyčerpat dovolenou a poté se opět vrátit na rodičovskou dovolenou...za předpokladu, že by zaměstnavatel souhlasil..
2) podat výpověd a trvat na proplacení nevyčerpané dovolené...

nebo je jiná možnost jak čerpat dovolenou okamžitě? v případě že ne, je možné použít jednu z výše uvedených variant a co by to přesně obnášelo-platí pro výpověd stejná pravdila jako když se chodí do zaměstnání, běžela by výpovědní lhůta?
A co varianta s "přerušením" rodičovské dovolené je nutné někde něco hlásit např. čssz?

Děkuji za Vaši odpověd

Dobrý den,
v podstatě jsou Vaše varianty řešení správné, je ale třeba upozornit na určitá úskalí.
Čerpání dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou je jedinou situací, kdy zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance o čerpání dovolené. Všechny ostatní případy vlastně nejsou žádostí zaměstnance, ale nařízeným čerpáním dovolené ze strany zaměstnavatele, byť v praxi dochází samozřejmě z valné většiny ke shodě. V případě první varianty by tedy musel nejdříve zaměstnavatel souhlasit s ukončením rodičovské dovolené a po té by musel souhlasit s čerpáním řádné dovolené. Jediné s čím by nic nemohl udělat by bylo následné čerpání rodičovské dovolené. Proč by to ale zaměstnavatel učinil, když jediným efektem by bylo, že by musel zaplatit více dovolené, to si neumím představit.
V případě výpovědi by to také nemělo žádaný efekt, výpovědní doba samozřejmě běží i v případě výpovědi v době rodičovské dovolené. Pracovní poměr by tak skončil nejdříve na konci ledna. Protože se nárok na dovolenou a její případné krácení vztahuje vždy jen ke konkrétnímu kalendářnímu roku, nedosáhli byste tímto postupem toho, že by se dovolená dále nekrátila.
Neuvádíte, ve kterém kalendářním roce byla čerpána mateřská dovolená. Pokud byla čerpána v roce 2016, vznikl nárok v roce 2016 a čerpání rodičovské dovolené v roce 2017 nemá na krácení vliv. Byla by však krácena z důvodu čerpání rodičovské dovolené na první dítě, tomu se nelze nijak vyhnout. Pokud by mateřská dovolená byla v roce 2017, vznikl by nárok za rok 2017 a krátila by se z důvodu aktuálního čerpání rodičovské dovolené. Pokud by mateřská dovolená zasahovala do obou kalendářních roků, mohl by nárok na dovolenou vzniknout i za oba dva roky, pak by se případně nároky krátily vždy podle zameškané doby v kalendářním roce.
Jinou otázkou tedy je, zda po ukončení rodičovské dovolené bude ještě zaměstnavatel jako subjekt existovat, případně jakým způsobem zanikne. Nárok na proplacení nevyčerpané dovolené je vždy, může ale nastat situace, kdy bude tento nárok třeba přihlásit do insolvenčního řízení. Pokud ale byť jen uvažujete o tom, že by mohlo přijít ještě další mimino, stojí za to, mít zachován pracovní poměr kvůli následujícímu nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Vždy je třeba vyhodnotit veškerá pro a proti.
Návrat do zaměstnání kvůli čerpání řádné dovolené není informací, kterou by bylo třeba hlásit úřadu práce, protože nemá vliv na čerpání rodičovského příspěvku.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.