Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na odstupné

08.11.2017

Dobrý den,
potřebovala bych poradit v následující situaci:
Pracovala jsem v hotelu jako recepční. Na začátku měsíce května 2013 jsem zjistila, že jsem těhotná. V půlce měsíce jsem se dozvěděla, že se hotel prodává jinému majiteli. Na konci měsíce jsem s tímto majitelem podepsala novou smlouvu na stejnou pracovní pozici a zůstala tam. Pro nového zaměstnavatele jsem pracovala pouze pár dní, protože jsem byla odvezena na pohotovost a zůstala jsem doma na rizikovém těhotenství, poté na mateřské a rodičovské dovolené. Z důvodu jen těchto několika odpracovaných dní jsem dostala nízkou nemocenskou i mateřskou. Do zaměstnání se mám vracet nyní, 9. prosince 2017. Kontaktovala jsem zaměstnavatele, sešli jsme se osobně a ten mi řekl, že pro mě místo nemá, ale že mi nechce vyplatit žádné odstupné, protože jsem pro něj pracovala jen pár dní. Dnes jsem se ptala právníka, zda má na to zaměstnavatel nárok a právník mi řekl, že mi odstupné vyplatit musí, jestli jsem pracovala pár dní nebo pár let. Chystám se to zaměstnavateli napsat, ale nevím, jak postupovat dále. Mám žádat dohodu, nebo výpověď? Jak mám prosím, postupovat? Zůstala jsem bohužel se synem sama a nerada bych byla opět finančně škodná, jako tehdy s nemocenskou a mateřskou. Teď mám na mysli dávky z Úřadu práce nebo sociálky, jelikož pobírám i příspěvek na bydlení. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zákoník práce stanoví, že zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Váš pracovní poměr po dobu čerpání rodičovské dovolené trval, takže nárok vznikl na tříměsíční odstupné, argument Vašeho zaměstnavatele nemá oporu v zákonu.
V podstatě nemusíte dělat nic, kromě sdělení zaměstnavateli, že hodláte postupovat zcela v souladu se zákoníkem práce a že při jeho porušení jste připravena se bránit. Zaměstnavatelovo sdělení, že pro Vás místo nemá, neznamená, že u něho došlo k rozhodnutí o vnitřní změně, tak jak jej požaduje zákoník práce, ale třeba jen to, že nesprávně zaměstnal Vaši náhradnici na dobu neurčitou a nyní neví, co s Vámi. I proti tomu byste se mohla případně bránit, ale to má smysl jen v případě, kdy byste tuto práci chtěla nadále pro tohoto zaměstnavatele vykonávat.
Vy byste měla 10. prosince nastoupit do zaměstnání a začít vykonávat práci v souladu s pracovní smlouvou, tzn. stejný druh práce a v uvedeném místě výkonu práce. Jestliže tedy máte v pracovní smlouvě uvedeno, že jste recepční v Hotelu "Modrá hvězda" , nemůže Vám zaměstnavatel přidělovat žádnou jinou práci, než přesně tuto. Pokud ji nemá (a pokud nehodláte rozporovat, že nadbytečnost dle podmínek zákona nenastala) , může Vám dát 10 prosince výpověď pro nadbytečnost. 1. ledna započne běžet výpovědní doba, skončí na konci února. Po celou tuto dobu by Vám zaměstnavatel musel vyplácet náhradu mzdy, protože fakt, že Vám nemůže přidělovat náhradu mzdy, je překážka na jeho straně. Po skončení pracovního poměru Vám pak vznikne nárok na tříměsíční odstupné (pokud například kolektivní smlouva či vnitřní právní předpis zaměstnavatele nestanoví odstupné ještě vyšší). Při výpovědi musí zaměstnavatel jednoznačně uvést a odůvodnit důvod výpovědi, který musí být v souladu se zákoníkem práce. Jestliže bude zaměstnavatel chtít, abyste s ním uzavřela dohodu o rozvázání pracovního poměru, je jednak nezbytné, aby i v dohodě bylo uvedeno, že důvodem je Vaše nadbytečnost (jinak nárok na odstupné nevznikne) a v druhé řadě nemá smysl souhlasit s odstupným nižším, než 6 měsíčních výdělků, protože to je to, co by Vám musel při výpovědi zaměstnavatel zaplatit vyplácením náhrady mzdy a odstupého.
S dohodou nemá také význam souhlasit, pokud plánujete bezprostředně otěhotnět, pokud byste stihla otěhotnět do konce výpovědní doby, tato by se zastavila, pracovní poměr by pokračoval a skončil by až po uplynutí všech ochranných dob. Vznikl by Vám tak nárok na PPM.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.