Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Druh práce a jeho změna

10.11.2017

Dobrý den,
prosím o radu ohledně návratu do zaměstnání po 3 letech RD. Ten by měl nastat 27.11.2017.

Při schůzce se zaměstnavatelem mi bylo oznámeno, že má stávající pozice je obsazena jinou zaměstnankyní, která má ve smlouvě sjednánu práci na dobu neurčitou. Navíc se pozice změnila s pozice Supervizor (vedoucí) na Specialista (řadový zaměstnanec) a nemá již žádné podřízené, neodpovídá prý tedy mé původní pozici. Navíc byla prý překvalifikována a zaměstnanec na dané pozici musí hovořit exotickým cizím jazykem, který neovládám. Z formy jednání je naprosto jasné, že zaměstnavatel nechce, abych se na danou pozici vrátila. K reorganizaci firmy však nedošlo a mám podezření, že požadavek na jazykovou vybavenost se změnil až po nástupu dané kolegyně, která jazyk ovládá, dříve byla při přijímacím řízení posuzována pouze jako výhoda. (Stejně tak se dá tato práce plnohodnotně vykonávat pouze s AJ)

Jak mohu dále postupovat? O svou původní práci stojím. V mé smlouvě je však sjednáno, že budu pracovat jako Supervisor v oddělení General Affairs. Nyní již však existuje pouze Specialista v odd. General Affairs (Náplň práce se však téměř nezměnila).

Zaměstnavatel tvrdí, že mne dle příslušného paragrafu může zařadit na pozici Supervisor v jiném oddělení, konkrétně v odd. Logistiky. A chápe ustanovení...je zaměstnavatel povinen zařadit jej podle pracovní smlouvy...tímto za naplněné. Jedná se o pozici vedoucího, ale náplň práce je diametrálně jiná. O logistice nemám žádné povědomí ani znalosti či zkušenosti a kromě toho, že má pozice podřízené zaměstnance, které řídí, neshoduje se v ničem.

Musím takovou pozici přijmout? Co mohu požadovat? Obávám se, že vzhledem k naprosté neznalosti této oblasti může dojít k nepříjemnostem a chybám při výkonu takové práce a dalším zbytečným konfliktům se zaměstnavatelem.

Jak postupovat v případě, že do data uplynutí mé RD nenajdeme shodu v jednání se zaměstnavatelem?

Děkuji za Vaše rady i práci, kterou děláte.
Rodič, který se po několika létech vrací od té úžasné povinnosti a radosti péče o děti do tak nevlídného prostředí ostrých loktů ocení vaši radu z celého srdce!

Vážená paní,

Zaměstnavatel je povinen (a současně oprávněn) zaměstnanci přidělovat jen práce v rámci sjednaného druhu práce, čemuž odpovídá povinnost zaměstnance tyto práce vykonávat. Sjednaný druh práce tak vymezuje limity dispoziční pravomoci zaměstnavatele při přidělování práce zaměstnanci podle pracovní smlouvy. Jiné práce je zaměstnanec povinen vykonávat výjimečně, jen v případech a za podmínek stanovených zákoníkem práce pro převedení na jinou práci.
Druh práce vymezuje okruh pracovních úkolů, které je zaměstnanec podle pokynů zaměstnavatele povinen vykonávat osobně. Druh práce by tak měl stručně a výstižně vyjadřovat, které činnosti bude zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat. Vymezení druhu práce nabývá na významu především v situacích, kdy zaměstnavatel pověřuje zaměstnance (ukládá zaměstnanci) výkon i jiných prací, než obvykle koná, ale které lze zahrnout pod sjednaný druh práce. Druh práce nemusí být vymezen jen jako určitá pracovní funkce či zařazení (např. sekretářka, řidič, správce počítačové sítě, účetní), ale též jako soubor činností.
Druh práce může být určen šířeji, potom zaměstnavatel většinou blíže jednostranně upřesní druh práce v aktu specifikujícím pracovní náplň, anebo naopak i úžeji podle potřeb zaměstnavatele resp. požadavku zaměstnance. Sjednání druhu práce znamená, že jde o práce druhově vymezené, a nelze proto platně sjednat výkon jakýchkoliv prací bez jejich druhového určení. Zaměstnavatel proto nemůže platným způsobem dosáhnout toho, že by na základě pracovní smlouvy mohl se zaměstnancem volně, bez jakéhokoliv omezení, disponovat podle svých potřeb.
Po skončení rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Vy máte sjednanou práci „Supervisor v oddělení General Affairs“, takže zaměstnavatel Vám může přidělovat jen tuto práci a žádnou jinou. Pokud došlo u zaměstnavatele k reorganizaci, pak je nutné posoudit, zda jste v důsledku reorganizace nadbytečná, tj. mohl by Vám dát výpověď z tohoto důvodu a pak by Vám náleželo odstupné. Podle mého názoru k reorganizaci nedošlo, žádné práce zrušené nebyly a zaměstnavatel nemůže Vám dát výpověď z důvodu nadbytečnosti, ale také Vám nemůže přidělovat práci v logistice.
Řešením je trvat na tom, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci, kterou máte sjednanou. Pokud nedojde k dohodě do nástupu po rodičovské dovolené, pak Vy přijdete po skončení rodičovské dovolené do práce a budete se dožadovat přidělování práce podle pracovní smlouvy. Pak je na tahu zaměstnavatel buď situaci vyřeší tak, že Vám bude přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy nebo se dohodnete na změně obsahu pracovního poměru nebo zaměstnavatel provede jiný tah např. dá výpověď a pak je na Vás, jestli podáte žalobu na neplatné rozvázání pracovního poměru apod, nebo se dohodnete na rozvázání pracovního poměru, pak záleží na jakých podmínkách se dohodnete, ale jistě to nebude jen pětinásobek odstupného...
V současné chvíli Vám doporučuji usilovně jednat se zaměstnavatelem. Můžete se také obrátit o pomoc na odborovou organizaci, pokud u Vašeho zaměstnavatele působí.
Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.