Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilí rodiče, určení otcovství

07.11.2017

Dobrý den,mám dotaz ohledně práv dětí.Můj 17 letý syn měl poměr se slečnou,které je 16 let,slečna bydlela ve stejném domě jako my,odstěhovali se v červenci tohoto roku,celou dobu jsme nic o ní nevěděli a zhruba před 3 týdny se ozvala s tím,že 24.12. rodí a otcem ma být můj syn.Ten sice nepopírá,že by se to mohlo stát,ale není si jistý v tom,že byl jediný.Nikdo za celou dobu mě nekontaktoval,nikdo za mnou nebyl,ani její rodiče,ani dotyčná slečna.Napsala jsem slečně,že budu trvat na krevní zkoušce Dna,ona ale naléhá na syna,at ji podepíše nějaké papíry do porodnice,nemocnice ohledně genetiky,atd,synovi sem zakazála cokoliv podepisovat beze mne,ale zajímá mě,kdyby nějakým způsobem na něj zatlačila a on jí cokoliv podepsal,jestli se to dá vzít zpátky? Dále tedy slečna má samozřejmě zjištěné,že za syna budu platit alimenty já,syn studuje na střední škole,ale na druhou stranu ho asi nechce uvést do RL s tím,že tam chce přítele,se kterým je ve vztahu,ale alimenty by chtěla nebo spíše mi sdělila,že na tom,koho uvede do RL záleží na tom,co řekne její matka,koho tam ma uvést.A chtěla bych se zeptat,pokud by se prokázalo,že dítě bude syna,co bych mohla udělat pro to,aby jemu svěřili dítě? Slečna bydli s matkou otcem oba požívají alkohol,s bratry na ubytovně v jedné mistnosti.Mě je jasné,že jim jde pouze o peníze.Předem děkuji za odpověd.

Dobrý den,
podle mého názoru je nyní na místě dělat vlastně "mrtvého brouka". Pokud existuje pochybnost o otcovství dítěte, je na matce, tedy přesněji na jejím zákonném zástupci, aby ve věci podnikl příslušné kroky, zejména podal žalobu na určení otcovství. Syn ať rozhodně nic nepodepisuje, i když by se nemělo nic zásadního stát, protože nezletilý může uznat otcovství souhlasným prohlášením výhradně u soudu. Myšlenka, že by jeden muž platil výživné a druhý byl zapsán do rodného listu, je zcela zcestná. Pokud bude za otce v rodném listu uveden jiný muž, bude vyživovací povinnost na něm. To, že její matka rozhodne, kdo bude zapsán v rodném listu, také není pravda, otcovství se u nesezdaných rodičů dá určit pouze buď souhlasným prohlášením rodičů před matričním úřadem (u nezletilých u soudu) a nebo na základě žaloby na určení otcovství, pak je zpravidla nařízen test DNA. Po té, co soud určí, kdo je otcem dítěte, bude rozhodovat o tom, komu bude dítě svěřeno do péče, o styku s druhým rodičem a také o výživném. Dítě do péče nebude svěřeno ani jednomu z nezletilých rodičů, bude svěřen do péče jiné zletilé osobě, zpravidla jde o některého z prarodičů. Pokud nemůže vyživovací povinnost plnit rodič, může být vyživovací povinnost přenesena na prarodiče. Zde ale jde o všechny čtyři prarodiče bez ohledu na to, který rodič není schopen svou vyživovací povinnost plnit. V uvedeném případě nemůže vyživovací povinnost pravděpodobně plnit ani jeden z rodič, takže by mohlo dojít k tomu, že vyživovací povinnost přejde na prarodiče. Nicméně zde již nebude uplatněna zásada, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů, ale výživné prarodičům je stanoveno pouze s ohledem na zajištění základních potřeb dítěte.
Pokud by tedy soudně bylo určeno otcovství Vašeho syna, je na místě žádat dítě do péče právě pro nevyhovující podmínky pro péči o dítě u matky. Jakmile syn nabude zletilosti, již by mohl veškerou rodičovskou zodpovědnost vykonávat on.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.