Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po skončení rodičovské dovolené

06.11.2017

Dobrý den,

na konci října mi skončila rodičovská. Před měsícem jsem měla schůzku v práci, kde mám smlouvu na neurčito, měli jsme se domluvit, co dál. Vzhledem k tomu, že synovi jsou pouze 2 roky, není možné, abych nastoupila na plný úvazek, dohodli jsme se na zkráceném úvazku, který budu vykonávat z domova na PC. Ve firmě nemáme personalistu, který by problematice mohl rozumět. Nebyly mi tudíž ze strany zaměstnavatele poskytnuty informace o peněžním ohodnocením ani nová smlouva, která je předpokládám potřeba, když se mění náplň práce. Managerka, se kterou jsem měla zmíněnou schůzku, tyto informace neměla, ale slíbil mi, že se mi ozve nadřízený a vše se mnou vyřeší. Pak už jen každý týden následoval email, kde mě zmíněná managerka ujišťovala, že se situací zabývají a ozvou se mi. Včera, 1.11., mi zmíněná managerka poslala email s instrukcemi pro mou práci a chtěla, abych ji vykonala. Vzhledem k nepřítomnosti smlouvy či jiných informací, které mi měli být poddány, jsem odmítla, bez smlouvy pracovat dle mého nemohu. Managerka měla pocit, že jsem již s nadřízeným mluvila, ale není tomu tak, nikdo se mi neozval. Slíbila, že se mi urychleně někdo ozve a situace se vyřeší. Pravdou je, že do dnes se mi nikdo neozval. Mám obavy, zda nemohu mít z takové situace nepříjemnosti. Nevím, jak se mám momentálně zachovat. S firmou bych po této události již raději nespolupracovala. Jak bych měla postupovat? Mohu podat výpověď a přihlásit se dočasně na pracovní úřad? Synovi pravděpodobně diagnostikují autismus, takže bych práci momentálně asi ani nezvládala.

Vážená paní,
ve Vaší situaci máte tyto tři možnosti řešení:
1) prodloužení čerpání rodičovské dovolené
Rodičovská dovolená je nárokové pracovní volno. Přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte. Přísluší v rozsahu, o jaký rodiče požádají, maximálně do věku 3 let dítěte. Zaměstnavatel nesmí čerpání rodičovské dovolené odmítnout. Po dobu čerpání rodičovské dovolené nesmí zaměstnavatel s určitými výjimkami dát rodiči výpověď. Jedním ze způsobů čerpání rodičovské dovolené je postupné prodlužování rodičovské dovolené. To znamená, že i když jste rodičovskou dovolenou čerpala do dvou let věku dítěte, je možné ji prodloužit. Je třeba zdůraznit, že rodičovská dovolená podle zákoníku práce a rodičovský příspěvek (finanční podpora) podle zákona o státní sociální podpoře jsou dva samostatné a na sobě nezávislé právní instituty. Příklad: Matka se vrátila po 1,5 roce rodičovské dovolené do zaměstnání. Dítě hlídá v době výkonu zaměstnání babička. Matka zvolila čerpání rodičovského příspěvku na tři roky. Matka může pobírat RP, protože splnila podmínky pro jeho pobírání, i když nečerpá rodičovskou dovolenou. Příklad: Matka zvolila RP na dva roky. Po dvou letech zjistila, že dítě je často nemocné, a proto se rozhodla, že bude čerpat rodičovskou dovolenou do 3 let. Matka po dovršení druhého roku věku dítěte nepobírá rodičovský příspěvek, ale čerpá rodičovskou dovolenou.

2) výpověď zaměstnavateli
Zaměstnavateli můžete dát výpověď kdykoliv z jakéhokoliv důvodu či bez důvodu. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce. Platí, že výpovědní doba začíná běžet počátkem prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi. Po dobu výpovědní doby je zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li ji, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a po dobu jejího trvání náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Příklad: Výpověď byla doručena zaměstnavateli dne 6. 11. 2017, výpovědní doba poběží od 1. 12. 2017 a skončí 31. 1. 2018.

3) spolupráce se zaměstnavatelem
Podle toho, co jste napsala mi vyplývá, že zaměstnavatel je solidní a chce s Vámi spolupracovat. Vaše uzavřená pracovní smlouva je platná a není třeba ji měnit. Pokud došlo ke zkrácení pracovní doby postačí, abyste požádala o kratší pracovní dobu ústně a zaměstnavatel může též ústně vyhovět (§ 241 odst. 2 zákoníku práce). Práce z domova je rovněž vykonávána za dohodnutých podmínek, které nemusí být písemně (§ 317 zákoníku práce). Jediné co by mělo být jasné je mzda, zaměstnavatel by Vám měl doručit nový mzdový výměr, popř. by měl být uzavřen písemný dodatek k pracovní smlouvě, pokud máte mzdu sjednanou v pracovní smlouvě. Doporučuji se s manažerkou sejít o domluvit se na způsobu spolupráce, nemusí být písemný dodatek k pracovní smlouvě, ale můžete učinit písemný zápis.
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem


Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.