Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna obsahu pracovního poměru

06.11.2017

Dobrý den
Pracuji v drogerii a jsem těhotná.Vykonávám funkci zástupce manažera prodejny.Na mé místo byla přijatá nová zaměstnankyně a s tím,že budu převedena na práci pokladní.Od mé oblastní manažerky jsem se nedozvěděla nic o této skutečnosti.Veškeré informace mi zdědila má vedoucí.Z strany oblastní se jedná o čistou ignoraci moji osoby.Je na mě zasedlá.Přeci mi nemůže vzít funkci dát na mé místo jinou zaměstnankyni.
Děkuji

Vážená paní,
ve Vašem případě záleží, jak máte sjednaný druh práce v pracovní smlouvě. Jednou z podstatných náležitostí pracovní smlouvy je druh práce, na který je zaměstnanec přijímán. Druh práce může být dohodnut úzce či šířeji. Širší či užší vymezení druhu práce má vliv na dispoziční pravomoci zaměstnavatele při určování pracovních úkolů. Zákonem není blíže stanoveno, jak by měl být druh práce vymezen. Pokud by však druh práce byl vymezen tak široce, že by umožňoval zaměstnavateli přidělovat zaměstnanci jakoukoli práci, šlo by o neplatně uzavřenou pracovní smlouvu.
Druh práce může být v pracovní smlouvě sjednán i alternativně, pokud zaměstnanec ovládá více prací. Sjednaný druh práce zpravidla vyžaduje bližší popis pracovních úkolů pro jednotlivé zaměstnance, které se nazývají pracovní náplní. Pracovní náplň je jednostranný příkaz zaměstnavatele, kterým se zaměstnanci blíže vymezují úkoly v rámci sjednané práce v pracovní smlouvě. Takovou pracovní náplň může zaměstnavatel jednostranně měnit. Pokud je však v pracovní smlouvě uvedeno, že pracovní náplň je součástí pracovní smlouvy, musí být při každé změně dosaženo dohody.
Pracovní náplň je tedy bližší vymezení úkolů v rámci sjednaného druhu práce. Současně ji lze považovat za písemnou informaci podle § 37 odst. 1 písm. b) zákoníku práce, který požaduje, aby zaměstnavatel zaměstnance písemně informoval o bližším označení druhu práce.
Pokud máte v pracovní smlouvě sjednáno, že Váš druh práce je zástupce manažera prodejny, pak nemůžete jinou práci konat, pouze to co je v náplni práce manažera prodejny. Pokud tedy došlo k tomu, že Vám zaměstnavatel přiděluje jinou práci než jste sjednala v pracovní smlouvě, pak se jedná o nezákonné převedení na jinou práci. Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci, jestliže:
zaměstnanci dal výpověď z důvodů uvedených v § 52 písm. f) a g) zákoníku práce, tedy z důvodu, že zaměstnanec nesplňuje předpoklady pro výkon sjednané práce nebo jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr
proti zaměstnanci bylo zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, a to na dobu do pravomocného skončení trestního řízení
zaměstnanec pozbyl dočasně předpoklady stanovené zvláštními právními předpisy pro výkon sjednané práce, avšak v tomto případě nejdéle celkem na 30 pracovních dnů v kalendářním roce.
Doporučuji s Vaší vedoucí vyvolat jednání a na vše se jí zeptat. Pokud Vaše paní vedoucí nebude s Vámi jednat, pak doporučuji se obrátit na personální oddělení a žádostí o vysvětlení Vámi popsaného postupu paní vedoucí.

Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.