Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozvázání pracovního poměru

05.11.2017

Dobrý den,
Jsem na rodičovské dovolené do října 2018, dcera je narozena v červnu 2015. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale začínám s podnikáním a do původního zaměstnání se již vracet nechci. Moje otázka je, zda mohu svou rodičovskou dovolenou protáhnout až do června 2019-tedy do čtyř let věku dítěte? Rodičovský příspěvek budu mít již vyčerpaný, o ten mi již nejde, zajímá mě, zda budu muset v tomto případě platit sociální a zdravotní pojištění? Pracovala bych jen tři dny v týdnu cca pět hodin. Mohla bych dcerku dát na ty tři dny do školky? A mám tedy ukončit pracovní poměr v průvodním zaměstnání?

Nechci dcerku dát ihned do mš na pět dní v týdnu na 10h a mám možnost začít podnikat a tedy v budoucnu pracovat pouze tři dny v týdnu za stejné peníze jako v předchozích zaměstnání za 5 dní včetně víkendů..v začátcích něž ale začnu vydělávat bych ráda věděla jestli mohu využít prodloužené rd, abych ušetřila za sociální a zdravotní pojištění? A pokud tu možnost mám, jak na to a co se současným zaměstnáním?

Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Vážená paní,
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.

Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena. Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Pokud byste si čerpání rodičovského příspěvku prodloužila do čtyř let věku dítě, vaše podnikatelská činnost bude tzv. vedlejší. Nebudete povinna odvádět minimální pojistné na zdravotní a sociální pojištění, ale pouze ze skutečných příjmů. Na sociální pojištění do jisté hranice příjmů nebudete povinna odvádět pojistné vůbec. Více informací najdete zde: http://www.podnikatel.cz/specialy/podnikani-na-vedlejsak/osvc-vedlejsi/.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za Vás stát a péče o dítě se z pohledu sociálního pojištění považuje za náhradní dobu pojištění.

Vašemu zaměstnavateli můžete dát výpověď kdykoliv nebo se s ním na rozvázání pracovního poměru dohodnout. V tomto směru není žádné omezení. Výpovědní doba činí dva měsíce a běží do prvního dne následujícího měsíce. Pokud dáte výpověď dne 28.11.2017, výpovědní doba poběží od 1.12.2017 do 31.1.2018.

Právní předpisy.
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.