Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozsudek o poměrech k dítěti v zahraničí

06.11.2017

Dobry den,
obracim se k Vam s zadosti o radu. Ziju 4 roky ve Svycarsku, mam 16 mesicni dceru, narodila se tady, otec je Cech, ktery tu take zije a pracuje. Vsichni mame ceske obcanstvi. V unoru jsme se rozesli a zijeme oddelene. Otec od unora platil vyzivne tak, jak uznal za vhodne, velmi male castky. V prosinci mame zde soud, ktery urci pevnou vysi vyzivneho a stanovi navstevy.
Chci se vratit zpet do CR i s dcerou a vse tu ukoncit. Ma otazka je, bude vyse vyzivneho, ktery soud teprv urci, platna i v pripade, ze se vratime do CR a otec tu bude stale zit a pracovat? Nebo se bude muset znovu urcovat v Ceske republice? Od ceho se castka bude odvijet, od jeho platu nebo od nejakeho zivotniho minima v CR? Budu mit v CR narok na materskou, pokud tu mam mam triletou pracovni minulost? Mate prosim pripadne nejaky kontakt na prislusne organy, ktere se timto zabyvaji, popripade na osobu, ktera teto problematice rozumi? Podle svycarskeho prava ma otec vyzivovat i matku ditete, i kdyz nebyli manzele. Protoze ona se stara o dite a je ji tim znemozneno uplatnit se na plny uvazek na trhu prace. Podle jakych zakonu se bude postupovat, pokud on bude zit a pracovat tady a ja budu zit v CR? Velice Vam dekuji za pripadne odpovedi.

Dobrý den,
mezinárodní právo soukromé stanoví, že se použije právo toho státu, kde má dítě své bydliště, je tedy nyní zcela v pořádku, aby o poměrech k dítěti rozhodoval soud ve Švýcarsku. Pokud byste se přestěhovala s dcerou do ČR, není třeba opětovně řešit otázky výživného a poměrů k dítěti včetně styku s dcerou, dokud bude vše odpovídat situaci. Pokud by bylo třeba zahájit nové řízení o výživném, například pro změnu nákladů na výživu a výchovu dítěte (zpravidla se má výživné měnit po třech letech, podstatná je například také nově zahájená školní docházka, změna zdravotního stavu apod.), pak by se opět postupovalo dle práva státu, kde by dítě žilo. Je však třeba mít na paměti, že nemůžete svévolně odcestovat s dítětem, pokud bychom se měli řídit právem ČR, oba rodiče mají stejná rodičovská práva a o zásadních záležitostech týkajících se dítěte musí rozhodovat oba rodiče. Takovou zásadní záležitostí je například to, kde dítě bude bydlet. Jak byste dokázali plnit podmínky rozsudku o styku dítěte s otcem, když budete žít každý v jiném státě.Kromě toho není možné bez souhlasu druhého rodiče vycestovat s dítětem za hranice a to ani na dovolenou.
Pokud by soud rozhodoval v ČR o výživném, byl by rozhodující příjem obou rodičů, aby se posoudila hmotná situace obou povinných osob. Dítě má nárok podílet se na životní úrovni obou rodičů. Místně a věcně příslušným je soud dle místa bydliště dítěte. V každém takovém řízení bude dítě zastoupeno opatrovníkem, kterým je zpravidla orgán sociálně právní ochrany dítěte opět dle místa bydliště dítěte. Je tedy dobré s orgánem spolupracovat, OSPOD by měl být rodičům v těchto otázkách ku pomoci.
Pokud budete mít pobyt v ČR, mohla byste získat nárok na rodičovský příspěvek, bude se ovšem posuzovat souběh s podobnou dávkou ve Švýcarsku, pokud na takovou vzniká nárok. Rodičovský příspěvek je nutno řešit na místně příslušném úřadu práce.
Dle českého občanského zákoníku má neprovdaná matka nárok od otce svého dítěte na výživné do dvou let věku dítěte. Pokud není plněno dobrovolně, je třeba tento nárok žalovat u místně příslušného soudu dle místa bydliště matky.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.