Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství - souběh pojištění

01.11.2017

Dobrý den,
obracím se na vás, protože už nevím co mám dělat :( Vykonávala jsem od roku 2013 práci jako OSVČ. Letos jsem nastoupila 1.5. do zaměstnání. Záhy jsem otěhotněla a šla na nemocenskou. Vznikl zde souběh zaměstnání a OSVČ - jako vedlejší činnost. Platila jsem si nemocenské pojištění jako OSVČ. Jenže zde je ten problem! Nechteji mi uznat materskou ze zamestnani ale s OSVČ. Tzn. ze dostanu neco kolem 3.500,- / mesicne, protoze jsem mela minimalni socialni poj. Maji na tohle urady pravo? Na materskou jsem nastoupila 4.10. Nemusim asi uvadet, ze to je pro me likvidacni. Mam partnera, je uvedeny jako otec ditete, bydlime spolu. Mam narok na doplaceni minima od statu i presto ze partner vydelava? Nebudu zastirat, ze ma slusne penize, ale take 2 deti z predchoziho manzelstvi a ne zrovna male financni zavazky

Dobrý den.
Obávám se, že postup OSSZ je v tomto případě správný.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě.
Pokud pojištěnec vykonává více pojištěných činností, tj. dochází k tzv. souběhu pojištění, posuzují se podmínky pro vznik nároku na dávku v každém pojištění samostatně, tj. pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství ze zaměstnání, musíte rovněž splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž účast na nemocenském pojištění OSVČ, ze kterého Vám dávka náleží, nelze do této doby započítat.
Z uvedeného vyplývá, že podmínky vzniku nároku na dávku jste splnila pouze v nemocenském pojištění OSVČ a pouze z tohoto pojištění máte tedy na dávku nárok.
Za zaměstnání Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl, neboť jste nesplnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po stanovenou dobu.
Pro zlepšení Vaší současné finanční situace si ode dne narození dítěte můžete zažádat o rodičovský příspěvek. Výši dávky můžete zvolit podle denního vyměřovacího základu otce dítěte, pokud tento podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství splňuje (otec dítěte nemusí peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek pobírat) nebo můžete zvolit rodičovský příspěvek do výši 7600,- Kč měsíčně. Vzhledem k tomu, že Vaše peněžitá pomoc v mateřství bude nižší než rodičovský příspěvek, bude Vám náležet rodičovský příspěvek ve výši rozdílu mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem, který Vám tak dorovná peněžitou pomoc v mateřství do výše zvoleného rodičovského příspěvku. Bližší informace o rodičovském příspěvku, formuláře žádostí a seznam kontaktních pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Na výše uvedených webových stránkách naleznete též informace o dalších dávkách státní sociální podpory. Ostatní dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení apod.) se poskytují v závislosti na výši příjmů rodiny – pokud má otec dítěte vysoké příjmy, obávám se, že podmínkám vzniku nároku na dávky nevyhovíte.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.