Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: přivýdělek na rodičovské dovolené

30.10.2017

Dobrý den. Momentálně jsem s roční dcerou na rodičovské dovolené a pobírám RP. Dovolenou i příspěvek mám momentálně naplánovanou do tří let dítěte (tj. do března 2019). Můžu si při rodičovské dovolené přivydělat u současného zaměstnavatele, příp. jiného? Jaké musím splnit podmínky? Komu a co je nutné hlásit a smluvně ošetřit? Jak je to s daňovým prohlášením? Děkuji.

Dobrý den,

v době rodičovské dovolené můžete uzavřít další pracovní poměr i některou dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr za níže uvedených podmínek.

Jestliže jste na rodičovské dovolené, pak můžete pro svého zaměstnavatele pracovat pouze na jiný druh práce, než jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Zákoník práce totiž nepřipouští u téhož zaměstnavatele výkon prací stejného druhu na základě jiného pracovněprávního vztahu (§ 34b odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění).
Pokud se jedná o stejnou práci pro stejného zaměstnavatele, pak jediné řešení je ukončit rodičovskou dovolenou a dodatkem ke smlouvě snížit úvazek - může být i na dobu přesně vymezenou.Pracovní poměr s kratší pracovní dobou (tj. zkrácení pracovního úvazku podle stávající pracovní smlouvy),odvádí se z výdělku daně a pojistné na zdravotní a sociální pojištění.

Dohodu o provedení práce lze uzavřít, pokud celkový rozsah práce nepřesáhne 300 hodin ročně. Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměny, která nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc.

Na základě dohody o pracovní činnosti můžete pracovat maximálně v rozsahu polovičního pracovního úvazku. Z dohody se bude odvádět pojistné na zdravotní i sociální pojištění, pokud bude zaměstnání trvat alespoň 15 kalendářních dnů a měsíční příjem bude vyšší než 2 500 Kč měsíčně, tj. v tomto případě zakládá Vaše činnost účast na nemocenském, důchodovém i zdravotním pojištění.

Zdanění se liší podle výše odměny a podle toho, zda podepíšete prohlášení k dani či nikoli, zda budete mít jeden pracovní poměr či více zaměstnání atd. U odměny do 5 000 Kč měsíčně (nejčastěji u dohody o provedení práce), v případě, že nepodepíšete prohlášení k dani, se sráží tzv. srážková daň ve výši 15%. Tento příjem se pak neuvádí v daňovém přiznání. Pokud prohlášení podepíšete nebo pokud činí odměna více než 5 000 Kč, sráží se 15%ní záloha daně z příjmu. Na konci roku pak obdržíte potvrzení o příjmu a příjem uvedete do daňového přiznání. Daňové přiznání je povinen podat poplatník, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené a o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou. Pokud má poplatník pouze jedno zaměstnání (popř. na sebe zaměstnání navazovala) a podepsal prohlášení k dani, daňové přiznání podává zaměstnavatel, pokud má poplatník více příjmů, daňové přiznání je povinen podat sám.

Pokud se jedná o výdělečnou činnost u jiného zaměstnavatele, tak zde je nutno jen respektovat zákoník práce, který v § 304 uvádí, že zaměstnanci (i na rodičovské dovolené) mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou


...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.