Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

06.11.2017

Dobrý den,zajímalo by mne,jaké mám možnosti návratu do prace po skončení rodičovské dovolené.Pracuji jako vychovatelka skolni druziny při základní škole.Pracovni smlouvu mám uzavřenou od roku 2011na dobu neurčitou,druh prace-vychovatel.Vim,ze zaměstnavatel ma jen obecnou povinnost přidělit mi práci podle pracovni smlouvy a mne zajímá,zda mi muze nevyhovet v navratu na moji pozici a nabízet mi místo me pozice vychovatelky jiné pracovni místo,např. Pozici Asistentky pedagoga,když mám ve smlouvě uvedeno pouze striktně -vychovatel.Vim,ze toto místo z organizacnich důvodu nezaniklo (ve škole jsem byla jediná vychovatelka,nyní je tam za mne stále jedna vychovatelka,ale nevím,zda ji nedal smlouvu na dobu neurčitou).
Dale mne zajímá,pokud bych zvolila druhou variantu nástupu do prace a to,požádat zaměstnavatele o neplacené volno na období 13.dubna az 25.srpna 2018,(nastup od noveho skolniho roku),protože rodičovská dovolena mi konci 12.dubna 2018(3.narozeniny me dcery) a nastupovat do prace na konci školního roku je pro obě strany nevyhovujici,předpokládám vyhovění žádosti o neplacené volno,zajímá mne,zda pokud mi vyhoví v žádosti o neplacené volno z důvodu pece o dceru(v období duben az srpen nemohu zajistit její hlídání,az od září nástup do MS),zda zůstávám v ochranné lhute nebo mi může poslat v teto době neplaceného volna kdykoli vypoved eventuálně z jakého důvodu by mi výpověď mohl dat (organizační změny...) a zda i po domluveni se na neplaceném volnu je povinnen mne umístit na moji pozici vychovatelky školní družiny ( i kdyby me nastupkyni dal smlouvu na dobu neurčitou).
A ještě mne zajímá,budu-li zadat zaměstnavatele o zkrácení úvazku (cca na poloviční),zda je povinnen mi vyhovet (z důvodu pece o dceru-sladit prac.dobu s otevírací dobou mateřské skoly) a zda je povinnnen mi vyhovět i v případě druhé varianty-nastupu do prace po dohodnutem neplacnem volnu.Dekuji

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené je Vás zaměstnavatel povinen zaměstnávat v souladu s platnou pracovní smlouvou. Na Vaší pracovní smlouvě se totiž nic nezměnilo, jen nyní skončil důvod, pro který musel zaměstnavatel strpět Vaši nepřítomnost v práci. Zaměstnavatel Vás nadále musí zaměstnávat prací uvedenou v pracovní smlouvě a v místě výkonu práce uvedeném v pracovní smlouvě. Jinou pozici Vám samozřejmě nabídnout může, ale je třeba to vnímat jak návrh na změnu pracovní smlouvy a k takové změně ze přistoupit jen s Vaším souhlasem.
Fakt, že by bylo praktičtější nechat současnou vychovatelku dokončit školní rok, je samozřejmě logický a můžete to zaměstnavateli podat tak, že jste ochotna přistoupit na toto řešení, abyste nenarušila tento rok. V době, kdy byste čerpala neplacené volno v ochranné době nejste a mohla byste dostat výpověď, kdyby por ni měl zaměstnavatel nějaký z důvodů vyjmenovaných v § 52 zákoníku práce. To je ale stejné i v případě, že byste do zaměstnání nastoupila. Když budete čerpat neplacené volno, na Vaší pracovní smlouvě to nic nezmění, takže vše, co platí pro situaci, že nastoupíte hned po rodičovské dovolené, platí i pro nástup po neplaceném volnu v září.
Dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval na plný úvazek. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Nicméně se domnívám, že ve škole, kde je pouze jedna vychovatelka, by zaměstnavatel existenci vážných provozních důvodů mohl docela úspěšně obhájit, protože není nikdo, kdo by se s vámi mohl například střídat. Jinou otázkou pak může být fakt, že byste se zaměstnavatelem mohla dohodnout situaci, že by zaměstnával dvě půlúvazkové vychovatelky a provoz družiny by se tak zajistil Vašim střídáním.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.