Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem a s babičkou

02.11.2017

Dobrý večer. Mám skoro půlročního chlapečka. Přítel se se mnou rozešel z důvodu, že jsem naléhala, aby si udělal čas na syna.Jelikož jsme se často hádali, že se mi nedostává pomoc, jsem na syna věčně sama, tak to raději ukončil. Většinu času trávil v práci, po brigádách, nebo si vyžadoval pomoc jeho otec. Věnoval se také tenisu, kamarádům a na nás nezbýval čas. Odstěhovali jsme se každý ke svým rodičům. Když jsem otěhotněla, bydleli jsme krátce u jeho rodičů, ale skrze hádky s tchýní, která trpí na epileptické záchaty a má problémy s alkoholem, jsem se odstěhovala ke svým rodičům. Aby jsme měli svoje bydLení, jsem si vybojovala 2 týdny před porodem. Během těhotnství na mě neměl čas, nvěnoval se mi a dojížděla jsem k němu já skoro do konce těhotenství. Co se týče výbavičky pro miminko a výbavy do bytu, vše jsem zařídila já nebo moji rodiče, kteří mi moc pomohli. Po porodu si přítel nevzal žádné volno, dovolenou. Po císařském řezu to pro mě bylo velice náročné. Nebral moc ohled, musela jsem až brečet bolestí, aby se mě dostala pomoc. Odcizil se mi, brala jsem ho jenom jako otce mého syna. Dál jsme žili v bytě, nechtěla jsem synovi brát otce. Domácnost a vše okolo malého jsem měla na starost já. Přítel párkrát přebalil, pohlídal, když jsem vážně nestíhala. Zvykla jsem si být na vše sama. Naše jediné komunikace byly hádky, jelikož když už si udělal čas, chtěl at navštívíme jeho rodiče. Za ceou dobu po porodu jsme všichni 3 spolu byli asi 2x a to jsem musela prosit. I přesto, že jsem se snažia udržet vztah, ukončil to. Po rozchodu jsme se dohodli, že během týdne se sejdeme s malým v mém městě (bydli ve vedlejším městě 10km daleko) a o víkendu dojedu k nim, ať malého zároveň vidí jeho rodina. Jelikož mi není příjemná tchýně, kvůli problému s alkoholem, nechci malého příteli dávat na několik hodin beze mě. Vyžaduji dozor. Jelikož je přítel zaneprázdněn, mám obavy, že malého nechá tchýni samotného. Proto raději dojíždím já. Jenže se to příteli přestalo líbit a u návštěv mě nechce. Jelikož nemá se synem zkušenosti, chci dozor. Chci dozor i jestliže se má syn setkat s tchýní. Nemám ani k jednomu důvěru a myslím, že půlroční miminko má být s mámou. Přítel vyhrožuje soudem, že má nárok si malého brát, že je jeho otec. Jenže nechci dávat miminko, které sice nekojim, protože nemá zkušenost, neměl zájem a jsem na něj celkem závislá, je podle mě ještě malý. Neměl nikoho jiného než mě. Chce mi ho brát jednou za 14 dní na několik hodin. Jestliže by u toho byla tchýně, chci dozor. Myslíte, že mám šanci si dozor vybojovat? Přítel má zájem až po rozchodu, podle tchýně mám jezdit k nim častěji (jedzdim jednou za tyden, nekdy za 14 dni, jinak chce taky soud a videt ho casteji) ... Jsem zoufalá. Nechci dávat pulrocni miminko nekomu, kdo neměl zájem, nemá zkušenosti a ke všemu do domu, kde je alkoholik. Děkuji

Dobrý den,
jestliže již nyní není dohoda o vztazích rodičů k dítěti možná, pak stejně jednoho dne na soudní řízení bude muset dojít. Buď návrh podá otec sám a nebo jej můžete podat Vy sama s tím, že budete žádat dítě do své péče a stanovení výše výživného. Otázku styku druhého rodiče s otcem dítěte bude soud řešit až k návrhu jednoho z nich. V řízení je tedy pak nutno uvést všechny ty rozhodné skutečnosti, které jste uvedla ve svém dotazu a pro které se domníváte, že by styk s otcem měl probíhat tak, jak budete požadovat Vy. V současné době, pokud není dítě svěřeno jednomu z rodičů do péče, tak oba mohou péči vykonávat úplně stejně, takže otec by si mohl dítě i nechat a ničeho by se nedopustil. Řekněme, že nyní máte mezi sebou uzavřenu dohodu o tom, jak péče a styk s dítětem probíhá, ale dohoda přestává fungovat, takže je to dle mého názoru situace, kdy je třeba nechat toto upravit oficiálně. Ideální by samozřejmě bylo, kdybyste byli schopni mezi sebou nějakou dohodu uzavřít a tuto předložit soudu ke schválení, ale pokud to nebude možné bude muset sporné řízení proběhnout.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.