Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dohoda o pracovní činnosti

31.10.2017

Dobrý den.Já mám asi trošku jiný dotaz..V srpnu 2012 jsem nastoupila do zaměstnání,od května 2014 jsem byla na neschopence kvůli rizikovému těhotenství a protože jsem měla smlouvu na dobu určitou tak mi 31.12.2014 smlouva skončila a 1.1.2015 jsem porodila syna..Syn teď chodí od začátku září na pár hodin denně do školky,někdy i na celý den a na konci tohoto měsíce(října) mi rodičovská dovolená končí a já se budu muset zaevidovat na ÚP..Mám nárok na nějakou podporu? Do kolika dní od skončení RD se musím ma úřadě nahlásit? Mohu si na ÚP udělat rekvalifikační nebo jiný kurz? Děkuji za odpověď

Vážená paní,
ano. Nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám vznikne. Její výše bude minimální, protože Vaší poslední činností je náhradní doba zaměstnání – péče o dítě do čtyř let věku. Její výše bude první dva měsíce 4050 korun, další dva měsíce 3240 korun a pak až do konce podpůrčí doby 2970 korun. Doporučuji se z důvodu hrazení pojistného na zdravotní pojištění státem během měsíce listopadu. Pokud se se na úřadě práce nepřihlásíte během měsíce listopadu, je nutné, abyste se na zdravotní pojišťovně zaevidovala jako osoba pečující nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pokud budete v evidenci uchazečů o zaměstnání mezi Vaše hlavní povinnosti bude patřit aktivní hledání zaměstnání. Určitě máte právo absolvovat rekvalifikační kurz – zeptejte se na úřadě práce podle místa Vašeho bydliště.Ten rovněž může rekvalifikaci navrhnout, zejména v těch případech, kdy snaha o zprostředkování zaměstnání s dosavadní kvalifikací nemá naději na úspěch a uchazeč splňuje podmínky pro absolvování rekvalifikace. Kurzy jsou inzerovány i prostřednictvím internetu, např. na http://www.eu-dat.cz/. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spravuje databázi udělených akreditací na https://akredis.msmt.cz/#!DakRekvalifikaceSearchPage.
Z pohledu financování rekvalifikačního kurzu lze zásadně rozlišit tři přístupy:
1) Rodiče si mohou najít a uhradit vhodný rekvalifikační kurz sami.
2) V případě, že rodič je uchazečem o zaměstnání nebo zájemcem o zaměstnání (tj. je dobrovolně na úřadě práce veden jako zájemce o zaměstnání), může si sám zvolit rekvalifikaci, a to podle druhu práce, kterou chce vykonávat (tzv. rekvalifikace zvolená). Zvolí si i rekvalifikační zařízení, které má rekvalifikaci provést. V tomto případě lze požádat úřad práce o úhradu rekvalifikace. V případě, že zvolená rekvalifikace přispěje k uplatnění uchazeče na trhu práce a je pro něj vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vhodná, může úřad práce po jejím úspěšném absolvování uhradit cenu rekvalifikace rekvalifikačnímu zařízení.
Jestliže bude úřad práce cenu rekvalifikace hradit, vydá uchazeči před zahájením rekvalifikace potvrzení o tom, že po předložení dokladu o úspěšném absolvování této rekvalifikace uhradí rekvalifikačnímu zařízení její cenu. Celková finanční částka, kterou může úřad práce vynaložit na zvolenou rekvalifikaci jednoho uchazeče o zaměstnání nesmí v období tří po sobě následujících kalendářních let ode dne prvního nástupu na zvolenou rekvalifikaci přesáhnout částku 50 000 Kč.
U zvolené rekvalifikace nevzniká nárok na podporu při rekvalifikaci (viz níže). Potřebné formuláře lze stáhnout zde: http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/pha/rekvalifikace/formulare.
Některé neziskové organizace organizují rekvalifikační kurzy zdarma či za symbolickou částku, protože kurzy jsou grantově podpořeny.
3) Uchazeč o zaměstnání může být zařazen do rekvalifikace úřadem práce. V tomto případě může vzniknout nárok na podporu při rekvalifikaci. Uchazeči zařazení do rekvalifikace musejí splňovat vstupní kvalifikační předpoklady pro daný rekvalifikační kurz, tj. stupeň vzdělání, fyzickou a psychickou způsobilost (zdravotní stav) apod.
Při výběru kurzu je třeba si zkontrolovat, zda je rekvalifikační kurz akreditovaný po celou dobu trvání kurzu, jinak hrozí, že úřad práce rekvalifikaci neproplatí.
Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč, který se účastní rekvalifikace zabezpečované úřadem práce, a to po celou dobu rekvalifikace.
U rekvalifikace zvolené uchazečem nevzniká nárok na podporu při rekvalifikaci.
Důležité informace o rekvalifikaci je možné si přečíst na https://portal.mpsv.cz/upcr/kp/pha/rekvalifikace a na http://www.msmt.cz/vzdelavani/dalsi-vzdelavani/rekvalifikace-1.
Právní předpisy
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.