Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM u otce dítěte

27.10.2017

Dobrý den,

Zrovna dnes tu byl stejný dotaz, ale dle mých informací nebyl zodopovězen zcela přesně. Jedná se o dotaz na čerpání peněžité pomoci v mateřství otcem, kdy o dítě pečuje matka a otec stále pracuje.

V listopadu čekáme druhé miminko a nemám nárok na PPM (s prvorozenou jsem měla smlouvu na dobu určitou). Vím, že je možné čerpat PPM na otce s tím, že je matka doma a stará se ona, ALE. Když jsem si volala na call centrum ČSSZ, tak mi řekli, že otec se musí starat o dítě a zároveň může vykonávat jinou činnost (když jsem se paní ptala, jestli to může být stejný pracovní poměr, ale jiná pozice - HPP na jinou pozici - tak nebyla schopná odpovědět, prý zákon nic takového nevymezuje). Ale zároveň říkala, že to nejde tak, že bych se o dítě starala já a otec pracoval na jiné pozici. Že to by bylo nezákonné vylákání dávek. Tedy si vlastně protiřečila. Nicméně volala jsem ještě na další dvě pracoviště ČSSZ, kde mi řekli zase úplně něco jiného. Na jednom pracovišti paní neměla ani povědomí, že něco takového vůbec jde a poradila rovnou čerpat rodičovský příspěvek. Na druhém pracovišti mi paní řekla, že otec by mohl pracovat pouze na DPP, DPČ nebo OSVČ.

V zákoně je napsané, že otec může pobírat PPM, ale musí pracovat na jiné pozici a na jiné smlouvě, než ze které čerpá mateřskou dovolenou. Otázka tedy zní, co to přesně znamená jiná smlouva? Může čerpat PPM z HPP (z pozice např. elektronik) a zároveň pracovat u stejného zaměstnavatele na HPP (na jiné pozici - např. programátor)? Pokud ano (což dle mých informací z jiného zdroje by mělo být možné), jak to udělat konkrétně? První smlouvu, ze které čerpá HPP pozastavit nebo úplně zrušit (výpověď dohodou)? Nebo je potřeba, aby byl veden jako pracovník na obou pozicích, což mi přijde nelogické?

Dále vím, že je potřeba zažádat o zproštění povinnosti platby zdravotního pojistného, a to jako osoba pečující o starší dítě (pokud má méně než 7let). Což se mě týká. Dále je potřeba sepsat také dohodu, že budu pečovat o dítě já.

Předem Vám děkuji za pomoc v hledání správných infromací. Bohužel toto téma je jakési zapeklité, když ani na ČSSZ nevědí správnou odpověď na první dobrou.

S pozdravem,
Monika Boušková

Dobrý den,
co se týká nároku otce na peněžitou pomoc v mateřství, pak na PPM má nárok i muž, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila. Musí s matkou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tuto dohodu lze uzavřít nejdříve od 7. týdne po porodu. V dohodě musí být uveden den porodu a den, od kterého bude muž o dítě pečovat. Dohoda musí obsahovat podpisy obou rodičů. Podpis matky na dohodě musí být úředně ověřen (notář, obecní úřad aj.) nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění (správa sociálního zabezpečení). Pro tuto dohodu neexistuje formulář, tj. sepíšete si ji sami. Je nutné přiložit k nahlédnutí doklad, že muž je otcem dítěte nebo manželem matky dítěte. Dohoda se uzavírá do budoucna, nejdříve v den, kdy je dítě do péče předáno. Dohodu nelze uzavřít zpětně. Den převzetí dítěte do péče nesmí předcházet dni ověření podpisu matky.
Podpůrčí doba, po kterou otec může pobírat PPM, činí 22 týdnů, otec ji však nemusí vyčerpat celou, o dítě však musí otec pečovat nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. S dítětem tedy musí být fakticky doma, nemůže při tom chodit do zaměstnání, ze kterého pobírá PPM.
Pojištěnec, tj. otec dítěte, musí splnit podmínky pro nárok na dávku PPM v době pojištění. Musí být účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM nebo v ochranné lhůtě, která činí 7 dní. V době pobírání PPM nesmí vykonávat práci v zaměstnání a pobírat z tohoto zaměstnání příjem.

Kdokoliv může mít uzavřeno několik pracovních smluv různých typů, může mít souběžně i dva pracovní poměry na HPP, nikde není zákonem dané, že smí mít jen jeden HPP. K tomu samozřejmě může mít uzavřeno ještě DPP či DPČ.
Ve Vašem případě je tedy možné, že otec dítěte bude se svého nynějšího pracovního poměru /elektronik/ čerpat PPM v délce až 22 týdnů a zároveň uzavře další pracovní poměr /klidně HPP/ na jinou pozici tedy např. programátor, jestliže náplň práce je jiná /což předpokládám že je/. První pracovní poměr nebude ukončovat, bude čerpat volno a PPM a druhý pracovní poměr může uzavřít na dobu určitou / nejlépe po dobu čerpání PPM z prvního PP/. Ukončením pobírání PPM pak skončí druhý HPP a normálně pak přejde na svou původní pracovní pozici elektronik.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.