Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Udělení ředitelské důtky

30.10.2017

Dobrý den,
prosím o radu v následující záležitosti. Syn v 9.třídě byl začátkem října (2.a 3.) na přírodovědné exkurzi se svou třídou. Hned v pondělí byl přistižen, jak potahuje z elektronické cigarety a následně mu byla zabavena učitelkou. Ihned jsme byli o tomto informováni třídním učitelem, vše jsme diskutovali i druhý den na třídních schůzkách.. Po návratu z exkurze druhá učitelka vše rozhlásila po škole a záležitost se dostala na stůl výchovné poradkyni. Ta kontaktovala třídního učitele a jelikož se jí nelíbil jeho návrh řešení, předložila sama případ řediteli školy, který okamžitě odsouhlasil nejméně důtku ŘŠ. Již v pátek 6. 10. nám tedy byl oficiálně sdělen návrh na její udělení. Od této chvíle se nic neudálo a ani jsme nedostali žádné další informace. Pedagogická rada bude hlasovat v úterý 24.10.
Na první pohled jednoznačná záležitost, protože kouření je ve školním řádu jasně uvedeno.
Co mi bytostně vadí je to, že se synem kromě třídního učitele nikdo nemluvil, nikdo s ním nejednal, nikdo nic nezjišťoval.
Když jsem se synem hovořila já, řekl mi, že nemá v cigaretě tabákovou náplň, že mu nechutná. Má v ní jakousi ovocnou příchuť, kterou požívá jako pamlsek. Také rád zkouší různé triky známé z YouTube. V tomto mu věřím, syn je sportovec, navštěvuje sportovní třídu se zaměřením na volejbal a jejich fyzická průprava je dosti náročná.
Také celá záležitost byla podle mého uzavřena příliš rychle, zájem, pochopení a snaha porozumět situaci ze strany školy nula.Na základě této jednostranné výpovědi bude též hlasovat i pedagogická rada.
Chtěla bych Vás poprosit o nezaujatý pohled na věc.
Pro mne je bohužel velmi osobní, protože jsem sedm let učila na prvním stupni stejné školy a "výchovné" metody výchovné poradkyně byly pro mne jedním z důvodů odchodu do soukromého školství.
Ze strachu, abych neudělala víc škody než užitku, jsem neudělala nic, ale nepřijde mi to správné a mám pocit, že bych měla jako rodič něco udělat.
Děkuji velmi za názor a případnou radu.

Dobrý den,
při porušení povinností stanovených školním řádem lze podle závažnosti tohoto porušení uložit žákovi důtku ředitele školy. Pravidla pro udělení důtky jsou součástí školního řádu. Důtku ředitele školy lze žákovi uložit pouze po projednání v pedagogické radě. Ředitel školy neprodleně oznámí udělení důtky a jeho důvody prokazatelným způsobem žákovi a jeho zákonnému zástupci. Udělení důtky se zaznamená do dokumentace školy. Toliko vyhláška ke školskému zákonu. Bližší pravidla pro udělení ředitelské důtky musí být uvedeny tedy ve školním řádu školy Vašeho syna. Formální odvolání proti ředitelské důtce obecně, podle mého názoru, možné není (pokud si to škola sama nestanoví v klasifikačním či školním řádu), protože nejde o správní rozhodnutí ani rozhodnutí, které by mělo vliv na klasifikaci. Napadnout by to šlo úspěšně pouze v případě, byla-li udělena v rozporu s klasifikačním či školním řádem. Jinou otázkou je, zda chování Vašeho syna vlastně v rozporu se školním řádem bylo, zda skutečně šlo o kouření ve smyslu, ve kterém jej školní řád zakazuje. Podle mého názoru by muselo v tomto školním řádu být zmíněno výslovně kouření elektronických cigaret a navíc by mělo být specifikováno, co to tedy vlastně je, případně jinak popsáno zakázané chování. Ad absurdum by mohlo pak dojít k situaci, že by mohlo být postižitelné i simulované "kouření" například s cigaretovou žvýkačkou z cukrárny.
Samozřejmě je na místě se zamyslet nad tím, zda to nyní má cenu si touto záležitostí zatěžovat mysl a ztěžovat situaci dítěti (případně dětem) ve škole, zvlášť pokud již školu opouští a brzo bude mít tyto problémy za sebou. Nicméně lze i z principu záležitost i po čase "rozmáznout" sice bez možnosti rozhodnutí o udělení důtky zvrátit, ale udělat škole negativní reklamu například u zřizovatele (což je zpravidla obec) či na nadřízené školské správě. Podle mého mínění je nejdůležitější věc probrat se synem, vyřešit s ním, že i vlastně klukovina může mít následky, se kterými je třeba počítat a nést zodpovědnost.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.