Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zákonný zástupce dítěte

23.10.2017

Dobrý den chci se zeptat na to jak pravně ošetřit pracovni cestu do zahraničí.Mám nezletileho syna 14let a zletilou dceru 20let a chci odjet na pul roku do zahraničí pracovně .Jeho otec na něj 10let neplati alimenty takze prebyrat roli zakonneho zastupce by nemnel .Dcera je ochotna vzit to na sebe staci ktomu plná moc napsana mnou nebo to musi byt nejak pravne uznano. Predem děkuji

Dobrý den,
jestliže otec, který 10 let nejeví o dítě zájem, stále nebyl zbaven své rodičovské zodpovědnosti, pak je stále zákonným zástupcem Vašeho syna, vlastně se stejnými právy a povinnostmi, jako Vy. Vaše dcera se nemůže stát zákonným zástupcem, protože syn stále zákonné zástupce má. Občanský zákoník zná institut náhradní rodinné péče, jehož účelem je zejména výkon osobní péče o dítě člověkem odlišným od rodiče nebo poručníka či pěstouna, jestliže tato péče nemůže být z objektivních nebo subjektivních důvodů vykonávána rodiči popřípadě poručníkem. Tato náhradní rodinná péče je možná pouze u nezletilého dítěte a to po dobu, po kterou rodiče dítěte neumí, nechtějí nebo nemohou o své dítě osobně pečovat. Jde o situaci, která má překlenout kratší období, kdy zákonný zástupce péči vykonávat nemůže, ale očekává se návrat k původnímu stavu.
Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče jiné osoby dává přednost osobám příbuzným nebo dítěti blízkým před jinými osobami. Hlavním důvodem je, že osoby blízké či příbuzné dítě osobně znají, většinou už od jeho narození a dítě je na tyto osoby zvyklé a má s nimi dobrý vztah. Soud při rozhodování sleduje a respektuje zájem dítěte, které má právo vyjádřit svůj názor.
Pečující osobou se může stát pouze člověk, který skýtá záruky, že bude o dítě řádně pečovat a že jeho péče bude dítěti ku prospěchu. Zájemce o svěření dítěte do péče musí být bezúhonný a morálně způsobilý. Zároveň musí mít obvyklé bydliště na území ČR a se svěřením dítěte do osobní péče musí souhlasit.
Soud v rozsudku o svěření dítěte může vymezit pečující osobě její práva a povinnosti. Zpravidla soud stanoví pečující osobě povinnost o dítě osobně pečovat, zastupovat je v běžných věcech, spravovat záležitosti dítěte v běžných věcech. Neučiní-li tak použije se podpůrně pro tyto případy ustanovení o pěstounské péče. Rodiče dítěte však i nadále zůstávají zákonnými zástupci svého dítěte, mají právo se s ním stýkat a také právo požadovat své dítě zpět do své péče. Pečující osoba nemá vyživovací povinnost vůči dítěti.
Nicméně při tomto postupu hrozí "riziko", že se soud bude zabývat otázkou, proč se tedy krátkodobě nemůže o dítě postarat otec, který je druhým zákonným zástupcem.
Praktickou otázkou zůstává, o co vlastně při takovém svěření do péče jde. Pokud by bylo možno vyřešit například ve škole, že po dobu půl roku bude třeba jednat se sestrou syna a ředitel a třídní učitel nebude mít s tímto postupem problém, tak vlastně o nějaké oficiální řešení ani nebude muset jít. Neuvádíte, zda se budete alespoň občas domů vracet a moci tak zásadní záležitosti vyřešit. Je samozřejmě mnoho dětí, o které se fyzicky stará například babička nikdo se tím nezabývá. Je také možno pokusit se požádat místně příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte o součinnost a radu, jaké vlastně je ideální řešení situace, když jde vlastně o krátkou dobu a nejde o nějaké zanedbání péče, protože syn by byl ve svém prostředí se svou zletilou schopnou sestrou.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.