Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné neprovdané matce

23.10.2017

Dobrý den, čeká mě soud ve věci výživného pro neprovdanou matku. S otcem mého dítěte jsem sdílela společnou domácnost (bydlela v jeho bytě), ale nehospodařili jsme spolu (nedával mi peníze na domácnost), utekla jsem od něj, když bylo dítěti 5 měsíců z důvodu partnerovy agrese, apod. Bydleli jsme s dítětem v malé nájemní garsonce, neměla jsem vůbec nic, základní vybavení jsme získali starší darem od přátel. Bez pomoci rodiny a přátel bych s dítětem nevyžila, po zaplacení nájmu mi často zůstávalo jen něco málo na jídlo. Když bylo dítěti 20 měsíců, vdala jsem se ve 3 měsíci těhotenství za jiného může, se kterým mám další dítě. Otec prvního dítěte mi nikdy nezaplatil žádnou částku na výživné neprovdané matky, soud byl několikrát odložen (nikdy nebylo jednání), již to trvá dva roky. Soudkyně požaduje doklady, jaké jsem měla náklady (jídlo, oblečení, kosmetika, vybavení bytu, apod.). Ale já žila prostě do doby, než jsem poznala manžela, jen s nízkého rodičovského příspěvku a pomoci rodiny a přátel, chodila jsem celý rok v jednom tričku, neměla jsem na jiné, zimní boty jsem dostala obnošené...Mám i tak nárok na výživné neprovdané matky, pokud nebudu mít doklady, že jsem si nakupovala nové oblečení, elektroniku, atd.? Jak ráda bych si tenkrát něco koupila, ale neměla jsem na to a půjčovat jsem si více nechtěla. Za jakou dobu můžu žádat výživné - mohu i za dobu, když jsme bydleli v jeho bytě? A až do doby uzavření manželství s novým mužem?

Dobrý den,
v důsledku porodu a mateřství téměř vždy klesnou matčiny příjmy. Je tedy na otci, aby matce snížené příjmy pomohl vyrovnat. Výše výživného pro matku se posuzuje na základě několika faktorů. Na jedné straně jsou majetkové poměry a výdělečné možnosti otce a na druhé straně pak stojí odůvodněné potřeby matky a její vlastní příjmy. Obecně lze říci, že výši výživného soud stanoví tak, aby pokrylo odůvodněné náklady matky, samozřejmě s přihlédnutím k platebním možnostem otce. Soud tedy každou situaci posuzuje individuálně. Nárok na tento druh výživného má matka až do dvou let dítěte. Platí se zásadně v pravidelných (měsíčních) splátkách. Výživné lze požadovat i zpětně! Dlužné výživné může být určeno úhrnnou částkou, nebo splácené spolu s běžným výživným. Možnost zpětné úhrady výživného je možné využít zejména v případě, kdy otcovství bylo určováno soudně prostřednictvím zdlouhavého dokazování nebo tak jako ve Vašem případě, kdy se řízení táhne dlouhou dobu bez valného výsledku.
Vzhledem k tomu, že by výživné neprovdané matce mělo zajistit její důstojný život, tak se domnívám, že by mělo být v té výši, aby pokrylo spolu s rodičovským příspěvkem běžné náklady na život. Pokud tedy nemůžete předložit soudu účtenky, vyčíslete alespoň nějaké částky na bydlení, nákup běžných věcí na měsíc (jídlo, hygienické potřeby, drogerii, apod.), uveďte, že jste žádné účtenky neschovávala, proto nemůžete toto doložit, ale uvádíte běžné náklady na základní životní potřeby. Pokuste se na internetu dohledat vyčíslené běžné náklady, jistě nebudete první, kdo se takovou věcí musí zabývat. Můžete žádat výživné i za dobu, kdy jste spolu sdíleli společnou domácnost, ale zde je třeba počítat s tím, že vyživovací povinnost je plněna i tím, že například platil náklady na bydlení. Takže v této době by asi bylo možno požadovat pouze nižší výživné.
Dále mějte na paměti, že se proti případnému nepříznivému rozsudku z důvodu nepředložení "účtenek" můžete odvolat s poukazem na to, že máte jako neprovdaná matka nárok na slušné životní podmínky.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.