Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dětí do péče, výživné

16.10.2017

Dobrý den,

Nevím, kam se obrátit ohledně kvalifikované rady, proto se obracím na Vás. Cca před měsícem jsme definitivně s partnerem, otcem našich dvou dětí (2, 4 roky), ukončili náš (delší dobu problematický) vztah. Definitivní v tom ohledu, že již rok a půl žije s jinou ženou v x-kilometrů vzdáleném městě. Po celou dobu vztahu jsme se vídali jen o víkendech, ke konci ob víkend. Přes mé pokusy o zvýšení (pouze ústně „dohodnutého“ výživného) mi po celou dobu vztahu dával měsíčně 3tis. Kč na obě děti (resp. také „na mne“, když byly děti do dvou let věku). Nárazově také něco platil – někdy nákup, někdy benzín, nějaké dárky… ale nejednalo se pravidelné částky. Trval (a trvá) na tom, abychom já a děti bydleli v jednom z jeho bytů, který kompletně vybavil, nicméně náklady na bydlení (pronájem) jsem platila sama (ve výši 7.400,- měsíčně). Vzhledem k výši rodičovskému příspěvku ve výši 7.400,- měsíčně jsem čerpala dávky sociální podpory – příspěvek na bydlení, který mi byl (se započtením oněch 3tis. Kč) vyměřen na cca 4.100,- Kč měsíčně. Dodávám, že jsme nikdy nežili ve společné domácnosti (také bydliště měl a má každý jinde, já a deti na adrese zmiňovaného bytu, který je v jeho vlastnictví).

Protože náš vztah skončil už opravdu natrvalo, nyní přemýšlím nad budoucností. Samozřejmě řeším v první řadě děti, jak jim to říct, jak se dohodnout stran jejich péče, (aby to pro ně bylo co nejlepší), jak se poprat se svými pocity… nerada bych motala „jabka s hruškami“ a v tomto oddílu poradny bych se chtěla tedy dotázat na věci „jen“ kolem výživného.

Partner (nyní již bývalý) pracuje velké korporace na vysoké pozici a podle mého všeobecného povědomí o mzdách bude jeho čistý výdělek kolem 55-60tis. Kč… Můj návrh (na sepsání) dohody o výši výživného zněl 15tis. Kč měsíčně, nečerpala bych tedy poté zřejmě již příspěvek na bydlení, tato částka by byla pro děti dostačující. Tento návrh zamítnul. Pouze s argumentací, že to se mu zdá hodně. Mám tedy „jít k soudu“? Jaká žaloba se podává? Předchází tomu něco – žádost o svěření dětí do mé výhradní péče? Na jednu stranu to vnímám tak, že děti mají mít nárok na stejnou životní úroveň – jako jejich otec, na druhou mám velký strach. Z celého toho martyria, z jeho zloby, z toho, že se musím držet v dobré kondici kvůli dětem, ale nebudu schopná, bojím se, protože nevím, co nám může provést (nemyslím fyzicky, to rozhodně ne), nicméně roky mi bezostyšně lhal, držel mě na uzdě, já to tolerovala, protože jsem chtěla náš vztah za každou cenu udržet, prostě mě umí dostat do stavu a situace, jaké potřebuje on.

Samozřejmě bych považovala za spravedlivé, aby nám (dětem) doplatil výživné zpětně. Ale zde už vůbec nevím, zda je nějaká šance, jak to funguje – předpokládám opět žaloba… doměření výživného za 3 roky zpětně? Bere soud v potaz to, že nám dával 3tis. Kč měsíčně – nebo abych se lépe vyjádřila, bere to soud tak, že jsme se na tom dohodli a nic tedy doplácet nebude, i když opak je pravdou – tj. na této částce jsme se nedohodli, tu určil sám? A jak by to bylo se sociálními dávkami – ty bych potom musela vracet, kdyby bylo výživné bylo doměřeno? Nicméně, jak jsem zmiňovala, bojím se toho pekla, co by nastalo už u soudního určení výše výživného, natož tak toho, kdybych ještě něco požadovala zpětně. Ale přeci ty děti na to nárok mají!

Děkuji za Váš názor a rady.

Dobrý den,
nejlepší by bylo obrátit se na sociální pracovnici oddělení sociálně právní ochrany dětí na městském úřadě /OSPOD/. Ta Vám pomůže sepsat návrh k soudu na svěření dětí do péče. U soudu pak stejně pracovnici OSPOD bude zastupovat zájmy dítěte a k jednání bude přizvána.
Žalobní návrh na svěření dítěte do péče se podává u soudu místně příslušného dle místa bydliště dítěte. V návrhu je třeba žádat to, aby byl syn svěřen do Vaší výlučné péče, uveďte důvody, které toto Vaše řešení podpoří, a uveďte výživné, které požadujete, aby bylo na dítě od otce placeno. V žalobě je dobré uvést vše, co se dosud dělo, proč chcete děti do své výlučné péče, jaký styk s otcem navrhujete. Pokud se rozhodnete podat návrh sama, může se podívat např. na http://benesov-city.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=219&id_ktg=1114&archiv=0&p1=1176 kde vzor najdete.

Aktuálně je výživné upraveno v zákoně č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění.
V § 910 a paragrafech následujících je dáno, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Odůvodněné potřeby dítěte závisí zejména na jeho věku a zdravotním stavu a dalších skutečnostech souvisejících s dítětem (to se týká větších dětí - zájmy, docházka na jiný stupeň školy apod.). Soud může určit částku vyšší nebo i nižší, než je navrhovaná. Není stanovená žádná horní ani spodní hranice výše výživného. Dohodnou-li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.
Výživné budete moci žádat až tři roky zpětně, jak jste uvedla. Dávky státní sociální podpory podle mého názoru vracet nebudete, protože v době jejich přiznání jste splňovala podmínky pro jejich výplatu.
Při výpočtu orientační výše výživného se základ bere čistý příjem povinného rodiče, bez jakýchkoliv dalších odpočtů, tedy bez zohlednění nákladů na domácnost, splátek úvěrů, hypoték, leasingů apod.
Doporučující tabulka pro určení výše výživného
věk dítěte výše výživného
v % z příjmu
do 5 let 11 až 15 %
od 6 do 9 let 13 až 17 %
od 10 do 14 let 15 až 19 %
od 15 do 17 let 16 až 22 %
nad 18 let 19 až 25 %
Tabulka má doporučující charakter, není závazná.

Vzhledem k věku dítěte byste měla mít nárok i na výživné neprovdané matce. Dané je upraveno ustanovením § 920 občanského zákoníku, kde je dáno, že právo na příspěvek na výživu je po dobu dvou let od narození dítěte a dále má neprovdaná matka nárok od otce dítěte požadovat příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím, pokud se na tom v těhotenství nepodílel. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte. Zákonem je stanovena tříletá promlčecí lhůta pro uplatnění nároku, která běží ode dne slehnutí.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.