Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozchod partnerů

15.10.2017

Dobry den potrebovala bych poradit mam syna 8let a dceru 3roky chci odejit s dětmi.od pritele(otce deti).muj problem souvisi stim ze tam kde bydlime nejsou zadne obecni byty a v blyzkem meste si pry nemohu zadat o socialni byt protoze tam nemam trvalý pobyt.jsem v insolvenci takze si nemohu dovolit podnajem vubec nevim jak to mam resit.zatim nikdo z meho okoli nevi ze chci odejit.duvod meho odchodu z detmi je ze uz dal nedokazu snaset neustaly psychycky tlak pritele a jeho rodiny se kterou bydlime v jednom dome.dekuji za radu

Dobrý den,
Vaši jistě nelehkou situaci je nutno řešit komplexněji a především s ohledem na to, jak se rozchod rodičů dotkne malých dětí. Není tedy nyní tou nejvíce problematickou otázkou to, jak ufinancovat nové bydlení, ale to, jak co nejlépe zvládnout celou situaci. Jestliže se rodiče malých dětí rozcházejí, je pořád nutno mít na paměti, že na jejich rodičovských právech a povinnostech se nic nemění, že na jejich vztah ke společným dětem to nemůže mít žádný vliv. V podstatě z hlediska práv a povinností nemůžete s dětmi jen tak odejít. Vy i otec dětí musíte společně rozhodovat o všech podstatných záležitostech týkajících se dětí. Takovou záležitostí je samozřejmě, mimo jiné, i to, kde budou děti bydlet. I po té, co bude dohodou nebo soudně rozhodnuto, že děti jsou svěřeny do výhradní péče jednomu z rodičů, budou mít oba rodiče stejná práva a povinnosti. Nemá smysl se tedy nyní zabývat tím, jdovolenéak získat jiné bydlení, ale musíte se zabývat tím, jak se dohodnete na postupu týkajícím se společných dětí, jak to po Vašem rozchodu a odluce bude vlastně fungovat. Pokud nebudete takové dohody schopni, bude muset jeden z Vás podat žalobu na úpravu poměrů k dětem. Soud v řízení o svěření dětí do péče bude posuzovat všechny relevantní okolnosti, bude se pak také zabývat stykem s druhým z rodičů, otázky výživného jsou s tímto řízením nedílně spjaty. Neuvádíte z jakého jste kraje či města, mohli byste se v současné době setkat i s postupem soudu, který je poněkud odlišný od dosud zaběhlé praxe. Někteří soudci již začali postupovat ve sporech o děti dle cochemské praxe, která se zaměřuje přísně na zájem dítěte a na specializované postupy všech zúčastněných, aby děti byly rozvodem rodičů zasaženy co možná nejméně a dopadlo to pro ně nejlépe jak lze. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i kdyby soud podle této praxe dosud nepostupoval, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rozvádějícím se rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu. V rámci dohody se pak samozřejmě řeší i otázky výživného. Pokud není dohoda proti zájmu dítěte, soud ji velmi rád schválí.
Na prvním místě tedy nyní, podle mého názoru, je pokus o řešení problému, který Vás k myšlence odchodu přivádí, pokus o dohodu s partnerem, například alespoň v tom, jak by nadále mohla fungovat Vaše budoucí spolupráce jako rodičů společných dětí.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.