Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

13.10.2017

Dobrý den,
v listopadu tohoto roku mi končí 2letá rodičovská dovolená. Nyní zvažuji, zda si ji prodloužit o další rok a nebo se zkusit domluvit se zaměstnavatelem na mém nástupu zpět do práce. Mé pracovní místo je v současné době obsazeno někým jiným, kdo má smlouvu stejně jako já na dobu neurčitou. Proto se chci zeptat:
1) Pokud mám ve smlouvě uvedenou konkrétní pozici :Head of Credit Analyses Unit, tj. Vedoucí týmu schvalovatelů. Musí mne zařadit zaměstnavatel na stejnou pozici nebo mi může nabídnout stejné zařazení - tj. pozici vedoucího, ale například pro jiný tým a já toto musím akceptovat ?
Pokud bych toto neakceptovala, na co mám nárok a o co si můžu požádat ?
2) Pokud bych chtěla zaměstnavatele požádat o návrat na částečný úvazek, musí mi vyhovět ? A může mi v takovém případě nabídnout jakoukoliv pozici a nebo se musí jednat opět o pozici vedoucího ? A může být tento úvazek i nižší než 0,5 HPP ? A je pravda, že tím ztrácím nárok na plný úvazek, o který bych chtěla časem (až bude dítě větší) požádat ?
3) Pokud bychom se nedohodli a pracovní poměr ukončili dohodou. Můžu se přihlásit na ÚP ihned a nebo až poté, co mi skončí výplata rodičovského příspěvku, který mám do 9/2018 ?
4) Pokud bych se rozhodla zůstat nakonec o rok déle na mateřské dovolené, protože to bude nejvýhodnější pro obě strany. Kdo za mne bude platit zdravotní pojištění ? I nadále zaměstnavatel a nebo stát ?

Předem moc děkuji !!! Nevím, kam se obrátit o radu a brzy mne čeká rozhovor se zaměstnavatelem.

Dobrý den,
vezmu to poněkud pozpátku, aby bylo jasno, jak návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené probíhá.
Pokud jste po skončení mateřské dovolené požádala o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte jsou nyní dvě možnost. Buď můžete nastoupit do zaměstnání a buď pracovat dle své pracovní smlouvy a nebo dostat výpověď, případně můžete požádat znovu o čerpání rodičovské dovolené (na Vámi určenou dobu), což můžete učinit opakovaně až do tří let věku dítěte a zaměstnavatel musí vždy vyhovět. Pokud byste se rozhodla pokračovat v rodičovské dovolené, Váš pracovní poměr pokračuje a budete nadále státním pojištěnce zdravotního pojištění. Sociální pojištění se v tomto období neodvádí, ale péče o dítě do čtyř let věku se považuje pro důchodové nároky jako náhradní doba pojištění.
Ať nyní nebo až ve třech letech věku dítěte pokud se budete vracet do zaměstnání, platí, že máte platnou trvající pracovní smlouvu, jejíž podmínky musíte oba (Vy i zaměstnavatel) dodržovat. Zaměstnavatel Vás tedy musí zaměstnávat prací dohodnutou v pracovní smlouvě a v místě výkonu práce, které je zde uvedeno. Jestliže máte druh vykonávané práce uveden takto konkrétně, pak se domnívám, že jakákoliv jiná pozice by již nebyla v souladu s pracovní smlouvou, nicméně je třeba mít na paměti fakt, že definitivně by na tuto otázku odpověděl pouze soud. Pokud by tedy takovou pozici zaměstnavatel neměl, pak jde o překážku na jeho straně. Pokud by takovou pozici neměl, protože došlo na jeho straně k rozhodnutí, které směřuje např. ke změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení anebo snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce -rozhodnutí o organizační změně, pak by to byl i výpovědní důvod a mohl by Vám dát výpověď pro nadbytečnost. Fakt, že takové pracovní místo ale chybně obsadil zaměstnancem na dobu neurčitou není vznikem nadbytečnosti, judikatura stanoví, že toto samo o sobě výpovědní důvod nezakládá.
V případě, že by zaměstnavatel nemohl přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvou, musel by Vám až do skončení pracovního poměru platit náhradu mzdy. Nemá tedy smysl přistupovat na dohodou o skončení pracovního poměru. Trvání pracovního poměru může mít význam například v situaci, kdy byste během výpovědní doby otěhotněla, pak by se výpovědní doba zastavila, pracovní poměr by pokračoval dál, Vy byste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a pracovní poměr by skončil až po uplynutí všech ochranných dob. Po skončení pracovního poměru vznikne nárok na odstupné.
Fakt, že zaměstnání náhradníka na dobu neurčitou není skutečností odůvodňující existenci nadbytečnosti, má samozřejmě význam až v situaci, kdy byste podala po výpovědi z tohoto důvodu žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru. Pak by soud posuzoval, zda nadbytečnost existovala či nikoliv.
Dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval na plný úvazek. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Z toho vyplývá bohužel to, že pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám zkrácení úvazku neumožní, definitivně Vám pomůže opět až soud. V případě, že ke zkrácení úvazku dojde, změní se pracovní smlouva jen v této části, ostatní zůstává stejné. Další změna například zpět k plnému úvazku by mohla nastat až dohodou se zaměstnavatelem, do té doby by pracovní smlouva platila se zkráceným úvazkem. Nikde není stanoveno, o jak minimální úvazek si můžete požádat. Můžete se zaměstnavatelem i zkusit dohodnout další varianty a jejich kombinace, například kombinaci s prací z domova.
Do evidence uchazečů o zaměstnání se můžete přihlásit i když budete pobírat rodičovský příspěvek. Jen je třeba počítat s tím, že budete muset plnit podmínky uchazeče, tedy zejména se zúčastňovat schůzek se zaměstnavateli, schůzek na úřadu práce apod. Pokud byste se do evidence zařadit nechtěla, mohla byste být státním pojištěncem zdravotního pojištění nejprve z důvodu čerpání rodičovského příspěvku, pak z důvodu osobní celodenní péče o dítě do 7 let věku.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.