Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: "Prodloužení" rodičovské dovolené a výdělečná činnost

29.09.2017

Dobry den,
jsem na rodicovske dovolene s mladsim synem, kteremu je 2,5 roku. Rodicovskou dovolenou mam nahlasenou do jeho tri let, coz je 03/2018. Jelikoz se rozvadim, jsem na deti sama bez jakekoli pomoci a tusim problemy s nastupem do skolky (nemoci, syn nemluvi, je na mne zavisly), chtela bych si prodlouzit rodicovskou dovolenou. Ve starem zamestnani mam smlouvu na dobu neurcitou, ale vim, ze se se mnou jiz nepocita . Muj dotaz je, kdyz bych si ji tedy prodlouzila a chtela si nekde privydelat, jen tedy do 10tis bez radne smlouvy jen dohodou (kdyby vse klapalo, mohu RD bez problemu ukoncit a jit normalne pracovat). Je nejaka zasadni nevyhoda - krome ztraty mista - kdyz si RD prodlouzim? Dekuji za odpoved

Dobrý den.
Rodičovskou dovolenou ve smyslu zákoníku práce, tedy jako překážku v práci, po dobu jejíhož trvání je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání z důvodu péče o dítě, lze čerpat nejdéle do 3 let věku dítěte. Pokud chcete pečovat o dítě déle, můžete zkusit zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Vaší žádosti však není povinen vyhovět. V době neplaceného volna můžete vykonávat u jiného zaměstnavatele výdělečnou činnost na základě dohody o provedení práce; pokud se bude jednat o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele, je třeba, aby Vám zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti (§304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění).
Pokud pracovní poměr ukončíte, pak Vám pochopitelně zaměstnavatel nebude držet místo. Skončí též Vaše účast na nemocenském pojištění - v době neplaceného volna by Vám ale beztak nemocenské ani ošetřovné nenáleželo a předpokládám, že další těhotenství neplánujete.
Z hlediska pojistného na zdravotní a sociální pojištění nebude mít ukončení pracovního poměru žádný vliv.
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění.
Dle § 7 odst. 1 písm. k) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění je stát plátcem pojistného na zdravotní pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, pokud nečerpají rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti; příjmy na základě dohody o provedení práce do 10 000,- Kč měsíčně zařazení do této kategorie pojištěnců nebrání. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce pojistné je tento povinen nahlásit příslušné zdravotní pojišťovně ve lhůtě 8 dnů.
Pokud máte na mysli prodloužení doby pobírání rodičovského příspěvku, i toto je možné. Při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný, a to jak na základě dohody o provedení práce, tak i na základě pracovní smlouvy. Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za příjemce rodičovského příspěvku je stát.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.