Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Stanovení poměrů k dětem při rozchodu rodičů

06.10.2017

Dobrý večer,měla bych dotaz.S manželem se rozvadime.Mame spolu dva syny 5 a 2,5let.ale do péče chce jen staršího syna protoze s tím mladším jsem na mateřské.Staršího syna ockuje proti mě atd.Uz jsme byly i u psychologa.Manžel me sikanuje,atd.Ale ja se odstehovat nemůžu.chtěla bych je vědět jestli můžu o deti přijít kdyz se s manzelem nedomluvime?On chce stidavou peci jak mu radila pani se socialky.ja jsem mela navrch pri ranni směně 2 dny v tydnu nekdy dávám i 3 a víkend snima a při odpoledni směně je snima dopoledne a odpoledne ja a vikend ja.přijde me to fér.A dětem to takhle vyhovuje.Muzete mě poradit jestli vubec jde stridava pece kdyz jsem na mateřský?to by me zajimalo.děkuji.

Dobrý den,
jestliže se rodiče malých dětí rozcházejí, je pořád nutno mít na paměti, že na jejich rodičovských právech a povinnostech se nic nemění, že na jejich vztah ke společným dětem to nemůže mít žádný vliv. Matka i otec dětí musí společně rozhodovat o všech podstatných záležitostech týkajících se dětí. I po té, když by byly dohodou nebo soudně rozhodnuto, že děti jsou svěřeny do výhradní péče jednomu z rodičů, budou mít oba rodiče stejná práva a povinnosti. Rodiče se musí zabývat tím, jak se dohodnout na postupu týkajícím se společných dětí, jak to po rozchodu a odluce bude vlastně fungovat. Pokud nebudou rodiče takové dohody schopni, bude muset jeden z nich podat žalobu na úpravu poměrů k dětem. Pokud by toto nebylo vyřešeno, děti by byly z hlediska práva stále ve společné péči obou rodičů. Soud v řízení o svěření dětí do péče bude posuzovat všechny relevantní okolnosti, bude se pak také zabývat stykem s druhým z rodičů, otázky výživného jsou s tímto řízením nedílně spjaty. Neuvádíte z jakého jste rodiče kraje či města, mohli byste se v současné době setkat i s postupem soudu, který je poněkud odlišný od dosud zaběhlé praxe. Někteří soudci již začali postupovat ve sporech o děti dle cochemské praxe, která se zaměřuje přísně na zájem dítěte a na specializované postupy všech zúčastněných, aby děti byly rozvodem rodičů zasaženy co možná nejméně a dopadlo to pro ně nejlépe jak lze. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i kdyby soud podle této praxe dosud nepostupoval, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rozcházejícím se rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu. V rámci dohody se pak samozřejmě řeší i otázky výživného. Pokud není dohoda proti zájmu dítěte, soud ji velmi rád schválí.
Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli předem znát. Nesměřuje to k tomu, aby spolu zůstali rodiče kvůli dětem, ale aby jejich rozchod děti poznamenal co možná nejméně.
Otázka, zda by soud rozhodl o střídavé péči či nikoliv, je v současné situaci nepodstatná, každé řízení je individuální a jak dopadne, se nedá odhadnout. Jako rodiče byste se měli pokusit najít společné řešení, které bude dobré pro děti. K dosažení takové dohody je často doporučováno využít služeb mediátora, který jako třetí zcela nezúčastněná strana povede rodiče k tomu, aby se na pro všechny přijatelném řešení dohodli bez toho, aby museli zahájit soudní válku o děti, ze které už nikdo nikdy jako vítěz nevyjde. Domnívám se, že když jste dokázali najít řešení pro péči o děti nyní ve stavu, kdy jsou jistě emoce kvůli rozchodu ještě velmi zjitřené, tak tím spíš dokážete nějaké podobné řešení najít i pro dobu budoucí. Je třeba si představit, jak by skutečně například střídavá péče probíhala, aby si rodiče uvědomili, že v takovém případě bude nutno si upravit svůj denní režim tak, aby se mohli dítěti věnovat, jak by probíhalo střídání rodičů (zda by cestovalo dítě z jedné domácnosti do druhé - nejhorší řešení) nebo, zda by se rodiče u dětí střídali a děti by byli stále v jednom svém "doma", nebo zda byste nenašli nějaké jiné vyhovující řešení.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.