Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Stěhování

02.10.2017

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám 2 děti ve střídavé péči a potřebovala bych jim (pokud to jde, tak opravdu pouze jim) změnit trvalé bydliště. Adresa skutečného pobytu by se ale neměnila. Advokátka mi dnes sdělila, že to mohu pouze se souhlasem jejich otce. Ten souhlas samozřejmě nedá. Jednalo by se o převod z Prahy 5 na Prahu 4.
Pokud tomu tak skutečně je, znamenalo by to, že se do plnoletosti dětí nebudu moci nikam přestěhovat? Se současným mužem výhledově stěhování plánujeme. Dětem rozhodně nechceme měnit školu, ani rušit kroužky, vozila bych je, ale delší dobu tady zůstat opravdu nechceme.
Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den.

Pokud byste se s dětmi stěhovala v rámci České republiky, pak souhlas otce dětí nepotřebujete. Pokud se však hodláte s dětmi odstěhovat do zahraničí, je souhlas otce dcery nutný.
Vycázím z ustanovení § 876 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“), rodičovskou odpovědnost vykonávají oba rodiče ve vzájemné shodě. Právy a povinnostmi plynoucími z rodičovské odpovědnosti je nutné se zabývat nejen ve vztahu rodič – dítě, ale také ve vztahu rodič – rodič.
V případech otázek týkajících se běžných záležitostí je však oprávněn rozhodnout pouze jeden z rodičů. V případech, kdy rodiče nežijí spolu v jednom bydlišti, má dítě bydliště tam, kde se rodiče dohodli, popř. tam, kde má bydliště rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. V případech střídavé péče má dle mého názoru dítě bydliště u obou rodičů,neboť při tomto druhu péče dítě bydlí u matky i u otce.
Při změně místa bydliště dítěte sice nelze, aby za dítě rozhodl pouze jeden rodič, např. typicky ten, který jej má v péči, pokud by touto změnou mohlo být dotčeno právo na realizaci styku mezi druhým rodičem a dítětem. Avšak požadavek souhlasu nesmí být zjevně neúměrný k objektivním okolnostem, nesmí bránit jednomu z rodičů bezdůvodně třeba v osobním či pracovním životě.
Zde jde o stěhování v rámci jednoho města, navíc se mění pouze jedno z bydlišť dětí, to Vaše. Školu ani lékaře ani kroužky děti nemění a vzhledem,k dopravě v Praze se nijak významně nezkomplikují ani přesuny dětí mezi rodiči.
Myslím si tedy,že ve Vámi popsaném případě souhlas otce nutný není.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.