Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek

28.09.2017

Dobrý den, nedávno jsem zjistila, že s přítelem čekáme miminko, termín porodu je v květnu 2018. Bohužel ale řeším teď takovou situaci, po škole jsem nastoupila do zaměstnání na HPP (v únoru 2017, hrubá měsíční mzda dle smlouvy 17000,- Kč) ale pouze na dva dny. Následně jsem nastoupila do jiného zaměstnání na DPP (hrubá mzda 5500,- Kč) po dobu 5ti měsíců, kdy jsem si i sama platila zdravotní pojištění. Po ukončení pracovního poměru jsem chodila pouze na občasné brigády, práci jsem si hledala a až do teď jsem vedena na ÚP. Můj dotaz zní, zda je pro mne nějaká šance, abych mohla pobírat příspěvek na mateřské dovolené? Klidně i po podmínkou, že bych si ještě pár měsíců sama platila zdravotní pojištění. Nebo mám nárok na rodičovský příspěvek? A v jaké výši by tyto příspěvky byly?
Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů; pokud trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
Účast na nemocenském pojištění zakládá pracovní poměr, dohoda o provedení práce v měsících, kdy příjem přesáhl 10.000,- Kč, dohoda o pracovní činnosti s příjmem přesahujícím 2.500,- Kč, do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává též doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Evidence u úřadu práce nezakládá účast na nemocenském pojištění a tuto účast si nelze doplatit.
Pokud nastoupíte do zaměstnání, popř. budete výdělečně činná na základě některé z dohod, přičemž tato činnost bude zakládat účast na nemocenském pojištění, vznikne Vám při splnění výše uvedených podmínek nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na peněžitou pomoc v mateřství žena nastupuje 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání, pro orientační výpočet dávky v roce 2018 můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Pokud nesplníte potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění, ale splníte podmínky vzniku nároku na nemocenské, uzná Vás lékař práce neschopnou počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a Vaši pracovní neschopnost ukončí uplynutím 6. týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v tomto období je tzv. nemocenské v souvislosti s porodem.
Pokud nesplníte podmínky vzniku nároku ani na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, bude Vám náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Pokud otec dítěte splní výše uvedené podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství, pak přestože nebude peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek pobírat, můžete zvolit výši rodičovského příspěvku podle svého denního vyměřovacího základu s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. Pokud ani otec dítěte nesplní podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, můžete zvolit rodičovský příspěvek do výše 7600,- Kč měsíčně. Bližší informace o dávce, formulář žádosti a seznam kontaktních pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.