Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dcera v batolecím období vzdoru, potíže s uposlechnutím a v kontaktech s vrstevníky

01.10.2017

Dobrý den, mám problém s dcerou 27měsíců starou. Je od malinka trochu tvrdohlavá a svéhlavá, do toho se nám přihnalo období vzdoru a skoro každý den bojujeme s nějakou tou vztekací scénkou. Jsou dny lepší a horší. Co mě ale trápí je její chování k ostatním dětem. Velice často bez jakéhokoliv důvodu do dětí strká tak, že spadnou na zem. Nedělá to aby jim ublížila, připadá ji to asi vtipné a nebo tím jakoby provokuje, protože ví, že to dělat nemá. Já se jí snažím stále dokola vysvětlovat, že takové chování není hezké, že jí by se také nelíbilo, kdyby ji někdo žduchal a že ty děti to bolí a pak pláčou. Když to s ní pak probírám doma, tak mi všechno odkýve a slíbí, že už to dělat nebude, ale stejně to udělá zase. Už jsem ji za to i plácla přes zadek, ale také bezúspěšně. Dnes dokonce jednu mladší holčičku bouchla přes hlavičku, když jí bořila domeček z kostek a to několikrát. Pokaždé ji to vysvětluji a stejně ji vidím na očích, jak si myslí své. Jsem z toho nešťastná a nevím co s tím. Bojím se s ní chodit do kolektivu dětí, protože mám strach, co zase vyvede. Děkuji moc za jakoukoliv radu.

Dobry den,

děkuji za Váš dotaz, jsem ráda, že jste se obrátila na poradnu Aperio. Z Vašich řádků vnímám zejména obavy o Vaší dceru při kontaktu s vrstevníky, chápu Vás, že Vám její chování dělá starosti. Jak píšete, období vzdoru u dětí v batolecím věku je běžnou součástí vývoje. Nicméně pozorovat své dítě v takových agresivních projevech může být opravdu velmi nepříjemné. Některé děti jsou klidnější, jiné zase živější a liší se podle toho, jak silně se u nich projeví agresivní impulzy (které jsou přitom přirozené) a jak je dokážou ovládnout. U 2letého dítěte přitom tato "seberegulace" vlastního chování ještě není rozvinutá. Dítě tedy potřebuje Vaší pomoc, a to např. nastavením mantinelů, které ji pomohou usměrňovat projevy svého chování. Líbí se mi, že ji i přes zlostné projevy ji to dokážete potom vysvětlit a že je považujete za momentální vybití zlosti. Tak tomu skutečně je - dítě něco popudí a svojí okamžitou agresivní reakci v sobě nijak netlumí, ale projeví ji hned a naplno. V takových chvílích dítěti pomůžete, pokud se proti tomu vymezíte - je dobré zareagovat na toto chování jasným Ne! (Mě) to bolí, tohle dělat nebudeš! (pokud by takový afekt byl namířen vůči Vám) Případně zamezit agresivním projevům vůči jiným dětem, které se nedokážou bránit, a to stejným způsobem. Přímo v danou chvíli nepomůže delší vysvětlování, pokud je dítě v afektu, ani takové vysvětlování nevnímá (=přesně ten moment, který popisujete - "..vidím ji na očích, jak si myslí své"). Vysvětlovat můžete naopak ve chvílích, kdy je dítě v klidu, když si s dcerou třeba sama hrajete. Např. na panenkách si můžete ukazovat různé druhy chování a s dcerou si pak o tom povídat. Napadlo mě také, jestli nejsou zlostné projevy Vaší dcery vůči vrstevníkům projevem žárlivosti anebo touhou po Vaší pozornosti. Platilo by v takovém případě stejné doporučení jako výše, včetně vyhranění si času na hraní pouze pro Vás a Vaší dceru.

Existují také další, spíše již obecné, rady, které mohou rodičům pomoci se v situaci zorientovat, uvádím je v bodech níže:

Jak agresivitu eliminovat u dítěte, které je agresivní:

Vnímejme jeho impulzivitu, jeho temperament, snažme se s tím pracovat.
Zkusme plánovitě jeho temperament „vybíjet“.
Pokud chceme, využijme na toto vybíjení temperamentu a živosti různé sportovní aktivity (fotbal, hokej, běh …).
Pokud dojde k nějakému agresivnímu chování ze strany tohoto dítěte vůči jinému dítěti, které ještě tuto situaci nedokáže samo zvládnout, postavme se mezi ně a pomozme jim.
Pokud agresivní dítě druhému ublíží, zamezme tomu a chtějme po něm omluvu pro druhé dítě.
Pomozme oběma, aby konflikt mezi sebou dořešily, nechtějme, aby jedno dítě od druhého odešlo, aby se už dál sobě vyhýbaly. Naopak.
Nechtějme slyšet výmluvy jednoho ani druhého, učme je, že lepší je přiznat pravdu (i když bude těžká) než lhát.
Učme toto dítě, které reaguje agresivně, aby nějakým způsobem svůj čin odčinilo.
Učme ho se zamyslet, jak vyřešit situaci příště jinak.
Nevylučujme ho dál z kolektivu.

Dítě, kterému je ubližováno:

Snažme se posilovat jeho sebevědomí.
Snažme se, aby se dítě učilo nějakým způsobem bránit samo.
Zkusme spolu s ním hledat nejvhodnější způsob obrany právě pro něj – nemělo by to být stejné agresivní chování. Má to být jasná zpráva striktního zákazu pro druhé dítě, má to být postoj, který dítě zaujme a právě ona nebojácnost.
Pokud se dítě naučí bránit, bude to zpráva pro dítě, které ubližuje, že mu to jen tak neprojde, možná ho to přestane bavit.
Snažme se naopak tyto děti dávat při hře spolu (pod našim vedením a dohledem), aby dítě, kterému je ubližováno, nemělo pocit, že se musí před tímto druhým dítětem skrývat. Podporujme oba ve spolupráci.

Rada pro rodiče, vychovatele:

Snažme se a priory dítě nezdravě nechránit (samozřejmě, pokud mu nehrozí nebezpečí), ale poskytnout mu plnou podporu a pomoc při vyřešení konfliktu. Měli bychom jít dítěti příkladem ve vzájemné rozmluvě, v naslouchání. Neříkat dítěti hned – tomu se vyhýbej – vyčleňujeme pak dítě z kolektivu. Snažme se usměrnit přílišný temperament u dítěte, které ubližuje, a naopak posílit sebevědomí u dítěte, kterému je ubližováno. Pokud má rodič sám v sobě negativní emoci po nějakém incidentu, má se sám učit se odreagovat, ne jít do útoku - i na chování během usínání. Cítit zlost a napětí je však i pro nás dospělé přirozené, a je proto dobré dovolit si vzít čas pro sebe a postarat se také o svoji pohodu. Také proto, že děti pak samy odpozorují, co dělat, když samy v pohodě nejsou. Například pomáhá naučit se všímat si, kdy zažívám napětí, zastavit se a v tu chvíli zaměřit svou pozornost na vlastní dech, než začnu reagovat. Tato chvilka nadechnutí a uvědomění si sebe je velmi cenná..

Věřím, že se Vám podaří toto období ustát a v pořádku překonat.
Pokud by potíže přetrvávaly taky v dalších letech předškolního věku, zkuste pak navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde Vám v osobním kontaktu mohou poradit lépe.

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.