Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Právo otce dítěte na čerpání rodičovské dovolené

22.09.2017

Dobrý den, prosím o radu ohledně manžela, který by chtěl se mnou také nastoupit na rodičovskou dovolenou, ale zaměstnavatel mu vyhrožuje že se bude bránit a my teď nevíme jestli to tak opravdu můžeme udělat aby z toho neměl manžel problémy. Situace je taková, že manžel potřebuje být doma od října, podal zaměstnavateli výpověď, bylo mu řečeno, že když za sebe sežene náhradu pustí ho kdy bude chtít, což manžel udělal, ale zaměstnavatel najednou stejně trvá na 2měsíční výpovědní lhůtě, která mu začíná běžet od října, 3 týdny dovolené mu taky neumožní, raději prý proplatí a tak mu oznamil, že když ho nepustí, nastoupí tedy na tu rodičovskou dovolenou, jenže to mu začal vyhrožovat právníky, a tak se raději ptám jestli na to má manžel opravdu právo to takhle udělat a nemůžou mu vzniknout žádné problémy. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Zaměstnanec má právo podat výpověď, a to z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí zpravidla 2 měsíce (pokud nebyla sjednána výpovědní doba delší) a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi (§ 50 a násl. zákoníku práce, zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění).
Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou na skončení pracovního poměru dohodnout, v takovém případě pracovní poměr skončí sjednaným dnem. Dohoda musí být uzavřena písemně (§ 49 zákoníku práce).
Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (§ 217 zákoníku práce), žádosti zaměstnance o čerpání dovolené v určitém termínu tedy zaměstnavatel není povinen vyhovět. Pokud však zaměstnanec nevyčerpá dovolenou do skončení pracovního poměru, je povinen poskytnout mu náhradu mzdy.
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let (§ 196 zákoníku práce). Žádosti o rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Z důvodu čerpání rodičovské dovolené nesmí zaměstnavatel zaměstnance nikterak diskriminovat. V pracovněprávních vztazích je zakázána jakákoliv diskriminace, zejména diskriminace z důvodu pohlaví, manželského a rodinného stavu a vztahu nebo povinností k rodině, politického nebo jiného smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů; diskriminace z důvodu těhotenství, mateřství, otcovství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví (§ 16 zákoníku práce). Pokud se zaměstnavatel dopustí diskriminace je na místě se bránit – v této věci lze obrátit např. na příslušný inspektorát práce (www.suip.cz).
Z výše uvedeného vyplývá, že otec dítěte je oprávněn čerpat rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel mu v tom nesmí nikterak bránit.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.