Dobrý den,
pobírám rodičovský příspěvek do září 2018. V zaměstnání, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou mám smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat, pokud bych ještě během rodičovského příspěvku měla možnost nastoupit do jiného zaměstnání, nebudu na tom nějak bita vzhledem k rodičovskému příspěvku? A jak je to s případnou výpovědí u stávajícího zaměstnavatele? Pak bych se chtěla ještě zeptat, kdybych nastoupila někam brigádně,musím to hlásit stávajícímu zaměstnavateli? Ještě mi pak není jasná jedna věc - pokud bych nastoupila někam na HPP, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, pokud bych k tomu ještě současně měla rodičovský příspěvek?
Mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
co se týká pobírání rodičovského příspěvku, tak Vaše výdělečná činnost nebude mít na jeho pobírání mít vliv.
Jen zmíním, že pokud se jedná o výdělečnou činnost u jiného zaměstnavatele, tak zde je nutno respektovat zákoník práce, který v § 304 uvádí, že zaměstnanci (i na rodičovské dovolené) mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Pracovní poměr v době trvání rodičovské dovolené můžete ukončit dohodou nebo výpovědí. S ukončením pracovního poměru dohodou musí zaměstnavatel souhlasit, pracovní poměr skončí sjednaným dnem. K jednostrannému skončení pracovního poměru slouží výpověď. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí zpravidla 2 měsíce (nebyla-li sjednána výpovědní doba delší) a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Vzhledem k tomu, že ve výpovědní době se vykonává práce dle pracovní smlouvy, tak bude vhodné případně podat výpověď již v době rodičovské dovolené, pokud zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu o ukončení pracovního poměru, abyste nemusela ve výpovědní době vykonávat práci v původním zaměstnání. Ani v jednom z uvedených případů Vám nebude náležet odstupné – to náleží zaměstnanci pouze případě, že pracovní poměr skončí výpovědí ze strany zaměstnavatele z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů nadbytečnosti v důsledku organizačních změn, popř. dohodou z těchto důvodů.
Pokud budete mít uzavřenou pracovní smlouvu, odvádí se jak zdravotní tak sociální pojištění. Pokud budete mít uzavřenou DPČ, pak pokud výše měsíčního výdělku přesáhne 2500Kč, odvádí se jak zdravotní tak sociální pojištění. U dohody o provedení práce se odvody na zdravotní a sociální pojištění platí pokud výdělek přesáhne 10 000 Kč měsíčně.
Pokud budete příjemkyní rodičovského příspěvku a budete mít příjem, tak zdravotní pojištění budete platit Vy i stát a sociální pojištění jen Vy z výdělku v druhém zaměstnání.
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v platném znění
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění
S pozdravem
RODIČE NA START! 2018
19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu
1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.
Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.